Megduplázódott a kínai gyártású elektromos takarók exportja Európába – írta a pekingi vámstatisztika adataira hivatkozva a China Daily . Az európai kivitel értéke a január–júliusi időszakban elérte a 33,4 millió dollárt (14 milliárd forint), ami 97 százalékos növekedés. Csak júliusban 1,3 millió darab volt az export, ami az előző hónaphoz képest 150 százalékos emelkedés.
Ahogy közeleg a tél, az energiahiánytól való félelem miatt nemcsak a takarók behozatala ugrott meg Kínából Európába, hanem a légkondicionálóktól az elektromos fűtőeszközökig egyéb termékeké is, a termelésük felfuttatására ösztönözve a kínai gyártókat. Milliószámra fogynak Európában a kínai ágymelegítő palackok is.
A Csöcsiang tartománybeli Jivu gyártóközpont fűtésieszköz-exportja például 41,6 százalékkal futott fel, 190 millió jüanra (11 milliárd forint) a város vámadatai szerint. Egyes jelentésekből kiderül, vannak olyan kínai elektromostakaró-gyártók, amelyek az európai kereslet hatására nonstop termelésre álltak át.
Pár héttel ezelőtt ugyanez az angol nyelvű lap ezzel a címmel közölt cikket:
A globalizáció segít megvédeni Európát a hideg téltől.
A fejlett országokban, amelyek évtizedekig a globalizáció előmozdítói és nagy propagálói voltak, az utóbbi egy-két évben már szkeptikusabb hangok jelentek meg.
A Capital Economics fő közgazdásza, Neil Shearing tanulmánya szerint új varázsszóhoz, a „széttöréshez” kell hozzászoknunk. A Credit Suisse magyar sztárközgazdásza, Pozsár Zoltán azt fejtegette: a közelmúlt geopolitikai földcsuszamlása hosszabb távra is a magas inflációnak ágyazott meg az Atlanti-óceán két partján, miután a Chimerica és az EU-Russia geopolitikai blokknak vége, és helyettük megszületett Chussia, Peking és Moszkva összeborulása.
Kína, amelynek a külkereskedelmi többlete a gazdasági növekedés lelassulása ellenére az utóbbi években sorra döntögette a rekordokat, ezzel szemben egyértelműen a globalizáció nagy támogatója maradt.
Az ugyancsak angol nyelvű Global Times – amely a China Dailyhez hasonlóan a kormányzó kommunista párt ellenőrzése alatt működik – pont az elektromos takarók ügyét hozza fel példának, hogy miért nem látják értelmét az Európai Unió kommunikációs fordulatának, amelyet szerintük az fémjelez, hogy a hét elején Josep Borrell kül- és biztonságpolitikai főképviselő – mint azt a Reuters jelentette – azt mondta, még inkább versenytársként kell kezelni Kínát, és csökkenteni a tőle való függőséget.
A hivatalos lap szerint Európa kereskedelmi érdekeit nem Kína, hanem az a Washington fenyegeti a legjobban, amelyet Brüsszel mégis híven követ. Ezzel szemben az unió és Kína
nagy térrel rendelkezik az együttműködésre az energiaátmenetben és -forradalomban
– írta.
Egyébként az európai energiakrízis nem csak az elektromos takarók és fűtőeszközök területén serkentette üzleti tranzakciókra a kínaiakat. Miközben orosz földgázt vásárolnak, amerikai LNG-t (cseppfolyós földgázt) adnak el óriási profit mellett Európának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.