Svédország közölte, hogy nem fogja megosztani az Északi Áramlat gázvezetékek elleni szabotázzsal kapcsolatos nyomozásának eredményeit Oroszországgal – írta meg a Reuters. A svéd miniszterelnök, Magdalena Andersson kijelentette, hogy a dokumentumokat sem a Gazprommal, sem az orosz hatóságokkal nem fogják megosztani.
Az Oroszországból Európába tartó Északi Áramlat 1. és 2. gázvezetéken a svéd helyszíni vizsgálat robbanások nyomait tárta fel.
Az ügyészek szabotázsakcióra gyanakszanak.
A múlt héten Mihail Misusztyin orosz miniszterelnök levelet küldött a svéd kormánynak, amelyben követelte, hogy Svédország engedje be a vizeire az orosz hatóságokat és a Gazprom szakembereit, hogy elvégezhessék a saját felmérésüket a szivárgásokkal kapcsolatban. Stockholm megtagadta ezt a követelést.
Andersson azt mondta, hogy országa sem most, sem a jövőben nem fogja megosztani az oroszokkal a svéd gazdasági övezetben történt robbanások vizsgálatának eredményeit.
Svédországban az előzetes vizsgálatok eredményei bizalmasak, és ez természetesen erre az esetre is vonatkozik
– mondta a miniszterelnök. Andersson hozzátette, hogy országának ahhoz nincs elég ereje, hogy megállítsa az orosz hajókat, ha azok a tiltás ellenére behatolnának a robbanások helyszínére.
A Nyugat és Moszkva egymást vádolja azzal, hogy felrobbantották a gázvezetéket. Moszkva az Egyesült Államokat is bevonta a történetbe, mondván, az ő érdekük lehetett lekinkább az akció, a gyanút pedig erősíthette, hogy a robbanástól mindössze négy kilométerre repült el az amerikai haditengerészet kötelékébe tartozó repülő.
Németország vizsgálatot indított az Északi Áramlaton történt szabotázs ügyébenVizsgálatot rendelt el a német szövetségi ügyészség az Északi Áramlat gázvezetéken történt szivárgások miatt. Németország az állítja, bizonyítéka van rá, hogy legalább két robbanás történt, amelyek miatt több ponton megsérült a vezeték. Az eset kivizsgálására két hajót küldtek a térségbe. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.