BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb árfelhajtó tényező: a szomszédban is kevés lett a kukorica

Idén a megszokottnál jóval korábban, már szeptember végére befejeződött a kukorica betakarítása Horvátországban. Az elsősorban takarmányozási célokra használt növény idén nagyon rosszul termett, de a szélsőséges időjárást a többi tavaszi vetésű növény is megszenvedte.

A 2022-es év Horvátországban sem kedvezett a tavaszi vetésű mezőgazdasági kultúráknak. Az egész Európára kiterjedő aszály miatt a legtöbb növény nem tudott megfelelően fejlődni, ez pedig katasztrofális hatással volt a termésre is. A csapadékmentes időszakot leginkább a kukorica sínylette meg,

sok helyen már azelőtt elszáradt, hogy termést tudott volna hozni.

kukorica
Fotó: Shutterstock

 

A szárazság leginkább az adriai ország északkeleti részén pusztított, ott néhol akár a termés 70 százaléka is odaveszett, de a helyzet Közép-Horvátországban sem sokkal jobb. A Horvát Mezőgazdasági Kamara adatai szerint az országban idén 290 ezer hektáron termeltek tengerit, ez 0,7 százalékkal több, mint az előző évben, ennek ellenére a betakarított termés mennyisége csak 1,5 millió tonna, ami jelentősen elmarad a tavalyi 2,2 milliós hozamtól. Annak ellenére, hogy idén jóval kevesebb kukorica termett a horvát mezőkön, az országnak nem kell hiánytól tartania, saját szükségleteiteket így is ki tudják elégíteni, viszont exportra ezúttal már nem igen jut. 

Hasonlóan rossz a helyzet a szójabab esetében is,

a hüvelyes növény fejlődéséhez ugyanis szintén elengedhetetlen lett volna a csapadék. A délnyugati szomszédunkban 87 ezer hektáron termesztett növény hozama idén átlagosan hektáronként 2,1 tonna, ez közel 50 százalékkal kevesebb a megszokottnál. A csapadékszegény időjárást egyedül a napraforgó viselte relatív jól. Az olajos magokat termő tányérosból idén 47 ezer hektárt vetettek a horvát gazdák, a termésátlag pedig 3,5 tonna hektáronként, ami megfelel a sokéves átlagnak.

Az árakkal is elégedetlenek a gazdák

A gyenge termés mellett a gazdákat az alacsony felvásárlási árak is aggasztják. A kereskedők a kukoricáért például kilogrammonként 2,30 kunát, vagyis 130 forintot fizetnek, a szójáért és a napraforgóért pedig egyaránt 4,35 kunát, azaz 240 forintot adnak. Ezek az árak ugyan a tavalyi évhez képest hozzávetőlegesen 30 százalékkal magasabbak, de

a termelők szerint a megnövekedő költségeik fedezéséhez ezek a felvásárlási árak nem elegendők. 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.