A Qatar Energy és a ConocoPhillips, valamint a német állam hosszú távú, 15 évre szóló gázvásárlási szerződést kötött kedden. Az évi 2 millió tonna mennyiség a Hamburgtól északnyugatra elhelyezkedő, most épülő brunsbütteli LNG-terminálra érkezik – 2026-tól.
Berlin kétségbeesve keresi a kieső orosz gáz alternatíváját, így már hónapok óta tárgyal Katarral ennek pótlása érdekében. Korábban Németország volt az orosz gáz legnagyobb európai vásárlója,
évi nagyjából 40 millió tonna LNG-re lenne szüksége ahhoz, hogy kiváltsa az Oroszországból importált 50 milliárd köbméteres gázmennyiséget.
Az éves német gázfogyasztás 88 milliárd köbméter körül van, a takarékossági intézkedések nyomán ez 2027-re 73 milliárd köbméterre csökkenhet. A Rystad Energy elemzése szerint így a várható éves német gázigény mindössze 3,7 százalékát fedezik a katari szállítások.
Ennek ellenére Robert Habeck, német gazdasági miniszter „nagyszerűnek” nevezte a megállpodást. Az ICIS nevű tanácsadócég értékelése szerint a szállítások megkezdésének dátuma, 2026, {megkésett”, hiszen így erősen kérdéses a jövő évi és a 2024-es ellátás. Ha záros határidőn belül nem sikerül ezt megoldani, akkor
a német importőrök kénytelenek lesznek az azonnali piacon LNG-t vásárolni,
ami az árak emelkedéséhez és a jegyzések volatilitásának megugárásához vezet.
Nagyon úgy néz ki tehát, hogy a németek lecsúsztak a nagy bizniszről, már csak azért is, mert a kínai Sinopec november 21-én jelentette be, hogy
27 éves, évi 4 millió tonnás szállítási szerződést kötött
az öbölbeli országgal, amely a jelenlegi évi 77 millió tonnás LNG exportkapacitását 2027-re évi 127 millió tonnára szeretné bővíteni.
Rekordszintre emelkedett egyébként az európai cseppfolyós földgázimport, ugyanis az országok így próbálják pótolni az orosz–ukrán háború miatt kiesett orosz gázt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.