A modern reklámipar alapkövévé vált az influenszermarketing, ami a szponzorált tartalmakon keresztül érhet el precízen megcélzott fogyasztói csoportokat. Ennek a reklámformának az előnye, hogy a vállalat elkerüli vele a bújtatott reklám vádját, miközben a termékét a legszűkebb fogyasztói rétegekben tudják népszerűsíteni. Egy influenszer (magyarul véleményvezér) a közösségi médiában a hagyományos reklám felületeknél sokkal közelebbi kapcsolatban áll a követőivel, ami miatt az ajánlása erősebb ösztönöz vásárlásra, mint egy televíziós reklám vagy rádiós spot. A Business Insider és a Refersion utánajárt, hogy mekkora pénzeket akaszthatnak le az influenszerek a szponzorált tartalmaikért.
A szponzoráció különböző formákban is megvalósulhat a közösségi médiában. A vállalatok társult programokon keresztül fizetett jutalékos rendszert alakíthatnak ki az influenszerrel, fizethetnek átalánydíjat vagy hosszú távú együttműködés alapján meghatározott összeget is. Sok esetben egyetlen megjelenés erejéig a konkrét termékkel fizet a cég a véleményvezérnek, aki cserébe bemutatja azt a követőinek. Az egyes influenszerek mint vállalkozók eldönthetik, hogy mennyit kérnek a reklám megjelenítéséért, de a cégek bizonyos szempontok szerint belőhetik, hogy egy influenszer mennyit érhet pénzre átszámolva.
Egy véleményvezér értékét számos összetevőből lehet kiszámolni. A cégek végeredményben az adott influenszer csatornáin történő megjelenésért fizetnek. Ez nagyjából megegyezik a reklámpiac hagyományos csatornáin való megjelenésekkel. A leggyakrabban a közösségi médiában az értéket a követők száma alapján lehet megadni – írja a Refersion. Követőszám alapján öt kategóriába lehet sorolni az influenszereket:
Értelemszerűen minél nagyobb a követőbázis, annál borsosabb összeget kérhet el a véleményvezér a szponzorált tartalomért.
Nem mindegy, hogy az influenszer melyik közösségi média platformon népszerű, hol tevékenykedik a leginkább. Az árakat nagyban meghatározza, hogy a terméket milyen felületen fogják megjeleníteni.
A legtöbb pénzt egy YouTube-on megjelenő szponzorációért kell fizetni,
pusztán azért, mivel az ide készülő tartalmak nagyobb ráfordított energiát igényelnek. Ezt követi sorban az Instagram, a Facebook, a TikTok, végül pedig a Twitter és a Snapchat.
A TikTok a játékok piacán terjeszkedikMiközben a technológiai cégek kivonulnak a játékiparból, a TikTok a Netflix mellett további beruházásokat hajt végre a szegmensben: az oldal dedikált játékfület ad hozzá a videóalkalmazásához. A platform kínai tulajdonosa már régóta fejleszt mobiljátékokat Androidra. |
A legtöbbet természetesen a hosszabb videót gyártó véleményvezérek kérik el a reklámozásért. A fotók ezen a listán kissé vissza szorulóban vannak, miközben a rövid, akár néhány másodperces videók előretörése tapasztalható.
Különböző gyakorlatok alakultak ki a szponzorációk megfizetéséért. A leggyakoribb megoldás az átalánydíjas fizetés. Ilyenkor a cég előre megállapodik az influenszerrel, hogy egy bizonyos összeget fizet minden egyes megjelenő posztért.
A leggyakrabban a vállalatok minden követő után fizetnek egy centet a posztokért (10 dollárt minden ezer követő után).
Ez az összeg platformomként változhat, a YouTube-on jellemzőbb a 20 dolláros díj ezer követőnként, miközben a TikTokon ez a díjazás nagyjából 5 dolláros.
A beszerzési jutalék esetében az influenszer elhelyez egy linket vagy kódot a csatornáján, amelyen keresztül pontosan megmondható, hogy mennyi vásárló költötte el a pénzét az adott termékre egy bizonyos véleményvezér ajánlása miatt.
Ebben a finanszírozási formában 10-20 százalékos jutalékok az általánosak.
A már említett természetbeni fizetés lényege, hogy a cég ajándékba adja a bemutatott terméket a reklámért cserébe. Ezt a megoldást főleg a nano- és mikroinfluenszerek esetében szokták alkalmazni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.