BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Japán több ezermilliárd jennel növeli eladósodását

A március végéig tartó gazdasági évre elfogadott második pótköltségvetést a japán kormány részben egy 22 900 milliárd jenes államkötvény-kibocsátásból finanszírozná.

Jóváhagyta a japán gazdaságot élénkítő, 29 100 milliárd jenes, azaz 198 milliárd dolláros költségvetési kiigazítást a tokiói kabinet, amelynek célja az infláció lakosságra és vállalatokra gyakorolt kedvezőtlen hatásának enyhítése – közölte a pénzügyminisztérium kedden.

Federal President Steinmeier in Japan 01 November 2022, Japan, Tokio: Fumio Kishida, Prime Minister of Japan, makes remarks at a press conference with German President Steinmeier after their talks at the Prime Minister's official residence. President Steinmeier and his wife are on a five-day trip to East Asia, visiting Japan and South Korea. Photo: Bernd von Jutrczenka/dpa (Photo by BERND VON JUTRCZENKA / Deutsche Presse-Agentur GmbH / dpa Picture-Alliance via AFP)
Fotó: Bernd von Jutrczenka / AFP

A március végéig tartó gazdasági évre elfogadott második pótköltségvetést részben egy 22 900 milliárd jenes államkötvény-kibocsátásból finanszírozzák. Az újabb pénzfelvétel tovább növeli az ország már így is felduzzadt adósságterhét.

Fontos, hogy mind a gazdasági fellendülésre, mind a kiegyensúlyozott költségvetésre törekedjünk, ám válság idején nem szabad haboznunk a költekezéssel

– indokolta a törvényt Sunicsi Szuzuki japán pénzügyminiszter újságírók előtt.

Fumio Kisida miniszterelnök a jelek szerint minden erővel a háztartások és a vállalkozások segítségére kíván sietni, mivel 

a Bloomberg szerint a dollárral szemben három évtizedes mélypontra süllyedő jen és a japán mércével magas infláció miatti elégedetlenség olyannyira aláásta a kormány népszerűségét, hogy a történelmi minták alapján már a kabinet bukására lehet számítani.

Az összkép egy jottányit sem változott, a kormány továbbra is sok pénzt költ, amivel az adóbevételeket növelő fellendülést próbálnák stimulálni – értékelte a csomagot Sunszuke Kobajasi, a Mizuho Securities közgazdásza.

A kiadások egy része azonban csak szimpla pénzosztás lesz, ami nem vezet a magánszektorban olyan fenntartható növekedéshez, mint amit például a tőkeberuházások hoznak

– tette hozzá.

Az országban egyébként a gyorsuló áremelkedés továbbterjedt az energiaszektorból, így 

az infláció vélhetően a vártnál is makacsabb lesz, bár még szeptemberben sem haladta meg a 3 százalékot. 

Igaz, ez a felkelő nap országában nyolcéves csúcs. A fizetések növekedése viszont a hírek szerint nem tud lépést tartani az árakkal.

A miniszterelnök azt reméli, hogy némi pénzügyi segítség fejében növelheti támogatottságát, miközben a csomag egyúttal lehetővé teszi a Bank of Japan számára is, hogy a jen leértékelődése ellenére kőkeményen tartsa az alacsony alapkamatot – véli a Bloomberg.

Ennek megfelelően a többletkiadások legnagyobb részét, vagyis mintegy negyedét az árcsökkentő intézkedésekre – köztük az áram- és benzinár-támogatásokra –, valamint a vállalatokat béremelésre ösztönző intézkedésekre fordítják.

Az extra pénz további egyötödével egyéb jóléti intézkedéseket, míg 7500 milliárd jennel a katasztrófákkal szembeni ellenálló képesség javítását és a változó nemzetbiztonsági környezet kezelését kívánják finanszírozni.

Az újonnan kibocsátandó kötvények kapcsán a hírügynökség megjegyzi, hogy a fejlett világon belül már eddig is Japán államadóssága volt a legmagasabb, és bár nagyrészt belföldi vevők vásárolják fel a kötvényeket, beleértve a központi bankot is, a politikai döntéshozók tisztában vannak vele, hogy meg kell őrizniük a piac bizalmát.

Miközben a pótköltségvetés az infláció hatásának enyhítésére törekszik, olyan projekteket is támogatni próbál, amelyek a leértékelődött jen pozitív hatásainak jobb kihasználását segítik – például a beutazó turizmus révén –, ahelyett, hogy inkább megpróbálnák megfordítani a tendenciát.

Ebből a szempontból érdekes, hogy egy frissen közzétett közvélemény-kutatás szerint 

a japánok több mint fele helyesebbnek tartaná, ha felülvizsgálnák a japán központi bank rendkívül laza monetáris politikáját.

A kiegészítő költségvetést most még a parlament elé kell terjeszteni, ahol a kormánykoalíciós többség vélhetően elfogadja. Szuzuki szerint amúgy nem sürgős a szavazás, elég, ha év végéig átmegy a javaslat.

Japán maradna a Szahalin 1. projektben

Az energiaimporttól függő szigetország továbbra is igényt tart az orosz energiahordozókra.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.