Sikerült ugyan kellőképp feltölteni a gázkészleteket, de nem szabad azt hinni, hogy megoldódott az energiaválság – figyelmeztet az Engie vezérigazgató-helyettese.
A lehető legkevesebb energiát kell felhasználni továbbra is, a földgázárak ugyan csökkentek, de ismét könnyen kilőhetnek
– figyelmeztetett a francia energetikai óriás vezetője, Catherine MacGregor, aki szerint az árak nagymértékű ingadozása hosszabb távon is fennmaradhat. Ez a piaci környezet pedig káros az egész ellátási rendszerre, és megnehezíti a tervezést is. MacGregor szerint ugyanakkor a szabályozóknak hatékonyabb rendszert kellett volna kiépíteniük a piacok ingadozásának csökkentésére.
A kérdés azért is lényeges, mert a szakember szerint Európa nem lesz képes egyhamar megszabadulni a gázkitettségtől, a jövő energiamixében is megtalálható lesz a légnemű energiahordozó – hangsúlyozta a szakértő.
Tény, hogy a rossz hírek végeláthatatlanul sorjáznak a gázpiacon. Először Moszkva elzárta a csapokat, majd valószínűtlenül hosszú ideig tartott a nyár folyamán az Északi Áramlat turbináinak karbantartása, majd maguk a vezetékek is megsérültek. És közben folyamatosan ott van a legnagyobb kockázat: egy átlagnál hidegebb tél. Az ősz kedvezett Európának, ugyanis sorra dőltek a hőmérsékleti csúcsok,
november közepéig nem indult el érdemben a fűtési szezon. Ez a hónapos csúszás pedig elegendő volt arra, hogy Európa-szerte feltöltsék a gáztárolókat. Amelyek persze nem fedezik a fogyasztást – főként hideg időjárás esetén nem biztosítanak elegendő mennyiséget.
Ha folytatódik az enyhe idő, a lakosság is könnyebben tud spórolni a tüzelőanyaggal, összhangban a vezető politikusok iránymutatásaival. Átlag alatti novemberi és decemberi hőmérséklet esetén Európa további gázáreséssel számolhat, elkerülheti a recessziót, és az infláció is a vártnál korábban áll csökkenő pályára, az Európai Központi Bank is lazíthat a kamatemeléseken – írja a Bloomberg.
A gázárak továbbra is a sokévi átlag nyolc-tízszeresén mozognak, az „olcsó” orosz gázimportnak egyelőre befellegzett, és a régió gazdasági kilátásait jelentősen rontja, hogy csak nehezebben és jóval drágábban jut energiához, mint amire az egész kontinens ipara és fogyasztói berendezkedtek.
Ha viszont megawattonként 200 euró körüli árszinten stabilizálódnának az árak, az sokkolóan hatna a lakosság fogyasztókra nézve, és további áremelésekre kényszerítené az egész ipart. A Bloomberg modellje szerint ilyen átlagár mellett az euróövezet a GDP-jének 5 százalékát költi majd földgázra a következő évben, szemben a 2021-es 1,3 százalékkal. Így tehát borítékolni lehet, hogy recesszióba süllyed az egész valutaunió a negyedik negyedévben.
Az előrejelzés szerint egy átlagosnál hidegebb tél még mélyebbre taszítja az európai gazdaságokat. A modell 5 százalékos zsugorodással számol, ha az időjárás kedvezőtlenül alakul.
Némi remény nyújt az elemzés szerint, hogy nem várt módon helytálltak eddig az európai energiahálózatok. Gyorsan felhalmozódtak a cseppfolyósított földgázkészletek (LNG), és a kereslet is jelentősen visszaesett. Emellett az európai uniós koordináció elősegítette, hogy a gáz folyamatosan oda áramoljon, ahol szükség van rá. Összességében magas szintre sikerült felölteni a tárolókat – hangsúlyozza az elemzés.
A Bloomberg téli előrejelzésében összességében 17 százalékos gázfogyasztás-csökkenést valószínűsít a télre.
Ha valóban ekkora visszaesést hoznak az elkövetkező hónapok, akkor az árak 175 euró körül alakulhatnak megawattóránként, ami azt jelentené, hogy az európai országok GDP-jük 4 százalékát költik majd gázra. Ez azonban nem elég ahhoz, hogy elkerüljék a recessziót, de a gazdaságok mindössze 0,3 százalékkal eshetnek majd vissza.
Az idei év második felében az árak minden modellt felülmúló mértékben emelkedtek, a piaci torzulások, a válságtól való félelem a fundamentumok által indokoltnál magasabbra hajtották az árakat. Innen akár hasonlóan meredek áreső is jöhet, ha a szereplők ugyanolyan mértékben túlreagálják a relatíve jó híreket, mint tették ezt korábban a pesszimista történésekkel kapcsolatban. Ha ez így alakul, akkor a gázárak akár 100 euróra is visszaeshetnek megawattóránként.
Ha ez az optimista forgatókönyv érvényesül, akkor az országok GDP-jük 2,3 százalékát költenék el energiavásárlásra, és nem sérülne a gazdasági növekedés, 1,1 százalékos bővüléssel lehetne számolni jövőre.
Akár az EKB is lazíthatna, kedvező forgatókönyv esetén. Minél nagyobbat esik a gázár, annál nagyobbat csökkenhet az infláció, ami enyhítheti a nyomást az Európai Központi Bankon is – röviden így lehet összefoglalni az egymásra hatást.
Összességében az idei tél túlélésénél nagyobb kihívás lehet a jövő télre való felkészülés.
Az LNG-import felpörgetése ugyan nem tartós, megnyugtató megoldás, de a segítségével a teljes energetikai összeomlást el tudja kerülni Európa – foglalják össze véleményüket a Bloomberg elemzői.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.