BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olaf Scholz szerint túlságosan függ Kínától a német gazdaság

Olaf Scholz nem szeretné Kína leválasztását, de fokozná az együttműködést más ázsiai országokkal, köztük Vietnámmal és Szingapúrral.

A német kormány új nemzetbiztonsági stratégiát dolgoz ki, amely az egyoldalú függőségek visszaszorítására szólít fel olyan területeken, mint a nyersanyagok és a kritikus technológiák – jelentette ki Olaf Scholz Szingapúrban a 17. Ázsiai–Csendes-óceáni Német Üzleti Konferencián.

German Chancellor Olaf Scholz (SPD) travels to Asia
Fotó: Kay Nietfeld / DPA / AFP

A kancellár szerint a diverzifikáció következtében a gazdaságok és a vállalkozások stabilabbak lesznek.

A Bloomberg szerint Olaf Scholz figyelmeztette a német üzleti vezetőket, hogy cselekedniük kell a Kínától való túlzott függés elkerülésére, mivel kormánya az ázsiai kereskedelmi kapcsolatok diverzifikálását szorgalmazza.

A diverzifikáció azonban nem jelenti a szétválasztást

– szögezte le a politikus. Szerinte Kína továbbra is fontos üzleti és kereskedelmi partner marad, a deglobalizáció pedig nem opció. „Vegyük például az éghajlatváltozás elleni küzdelmet, a globális egészségügyi válságok és az élelmezésbiztonság hiánya elleni küzdelmet” – tette hozzá. A német vezető úgy véli, hogy a kereskedelmi korlátok kevesebb versenyhez és kevesebb innovációhoz vezetnének, miközben az innováció a kulcs a globális kihívások megoldásához.

Scholz a hétfői üzleti konferencián elmondta, hogy a kommunista párt legutóbbi kongresszusa nem hagyott kétséget afelől, hogy Kína jelentősen megváltozott az elmúlt évtizedben. Szerinte Németország politikai és gazdasági megközelítésének ezt tükröznie kell. Kérdésre válaszolva kifejtette: Berlin célja, hogy ne kerüljön sor fegyveres konfliktusra a tajvani-szorosban.

A berlini kormánykoalíció fokozza az erőfeszítéseket Európa legnagyobb gazdasága alternatív piacainak kialakítására, és ezt Délkelet-Ázsiában találta meg.

Scholz vasárnap Hanoiban találkozott vietnámi kollégájával és az üzleti élet képviselőivel, ahol mindkét fél megállapodott az energia, a nyersanyagok, az éghajlatvédelem és a szakképzés terén folytatott gazdasági együttműködés elmélyítésében. A Reuters szerint Berlin Szingapúrral is elmélyíti a kapcsolatait, a kancellár pedig kifejtette: nyitottak a régió minden országával együttműködni.

Robert Habeck német gazdasági miniszter arra figyelmeztette a német üzleti vezetőket, elképzelhető egy olyan forgatókönyv, hogy kénytelenek lesznek elfordulni Kínától. A zöldpárti politikus szerint ez akkor következhet be, ha Peking kiélezi a konfliktust Tajvannal, majd hozzátette: nem tanácsolják a leszakadást, csak a diverzifikációt. 

A német cégek bővítenék kínai beruházásaikat

Németország Kína legfontosabb kereskedelmi partnerévé lépett elő Európában, Kína pedig hat egymást követő évben Németország legnagyobb kereskedelmi partnere lett. Scholz kancellár pekingi látogatása mégis támadások özönét váltotta ki az Európai Unióban.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.