Az FTX kriptotőzsde ügye egyre tisztább. A nyomozás, a kisemmizett befektetők és két, vezető pozícióban lévő munkatárs vádalkuja is erősíti a gyanút, hogy csalás történt. Az átverés mérete mellett az is aggasztó, hogy milyen könnyen lehet egy ehhez hasonlót véghez vinni – olvasható a MarketWatch véleménycikkében.
Sam Bankman-Friedet, az FTX alapítóját a Bahamákon tartóztatták le, innen vitték az Egyesült Államokba repülővel, hogy szembenézzen a csalás vádjával. Menet közben a szövetségi ügyészek bejelentették, hogy két munkatársa is bűnösnek vallotta magát és együttműködik a kormánnyal. Caroline Ellison, az Alameda Research korábbi vezérigazgatója és Gary Wang, az FTX társalapítója vádalkut kötött, hogy Bankman-Fried ellen tanúskodjanak.
Az FTX felbomlásának nem kellett volna nagy meglepetést okoznia. Amikor egy olyan szabályozatlan piacot, mint a kriptopénzeké, megnyitnak a kezdők előtt, elkerülhetetlen, hogy hibákat kövessenek el – a csalók biztosan kihasználják a lehetőséget. Az egy dolog, ha milliárdosokat vernek át, viszont ha egy átlagembert rávesznek, hogy a vagyonkáját hamis termékbe fektesse, ott komolyabb szabályozásra van szükség.
Elméletben az FTX-botrány az úgynevezett „szabályozási lemaradás” jól kitaposott útját követi. A pénzügyi válságok néha azért alakulnak ki, mert a törvényhozók nem vesznek észre egy botrányt, de ennél is gyakoribb, amikor a szélesebb pénzügyi piac szabályozatlan szegleteiben való változás okozza.
Ezzel az a probléma, hogy a kriptopiac legsúlyosabb problémáit nem új dolgok okozták. Tőzsdekrach, csalás, pénzmosás, hibás előrejelzések, egy átverésbe fektetett túlzott bizalom – ezek nem új jelenségek, sőt némelyik régebbi, mint maga a pénzpiac. Ezek elkerülésére léteznek szabályozások és törvények, a kérdés, hogy miért nem használjuk őket.
Az első nagy kriptovaluta, a Bitcoin alapja, hogy decentralizált, demokratikus, anonim. A blokklánc-technológia pedig garantálja, hogy a hálózat egyenrangú, biztonságos kereskedelmet biztosítson.
Az egész ágazat papíron ezekre az elvekre épül, amelyekkel egy nemzetközi, szabad pénzpiacot hoztak létre, ahol az állami és pénzintézeti befolyás és garancia nem létezik. A felhasználók ezért is ódzkodtak a szabályozástól, a szűk keretek felállítása szerintük megöli az innovációt.
Már a legelső értékrobbanás után egyre több, kriptodevizára szakosodott pénzintézet jelent meg a piacon – tőzsdék, bankok és hitelezők, sőt, még pénzverdék is, amelyek számítógépfarmokon végzik a „bányászatot”. Ezek egyre nagyobb szeletet vágtak ki maguknak a piacból, ami ellen a kripto támogatói nem tiltakoztak, annak ellenére, hogy szembement mindennel, amit az „új pénz” képvisel. Majd beütött a kriptokrach, a befektetők egyik felét kizsebelték, a másik fele elveszítette a vagyona jelentős részét a piacon. Most a törvényhozókon a sor, hogy a jövőben megakadályozzák az ehhez hasonló katasztrófákat.
Mit lehet tenni a kriptopiacon? Az egyik lehetőség, hogy elfogadjuk a már meglévő szabályozási lemaradást, hiszen a változtatás „megölné az innovációt”. A törvényhozók hallgatnak a kriptogurukra, akik szerint minden rendben van, a növekvő piac csak most indul be igazán, a jelenlegi helyzet átmeneti és többet nem fordul elő.
Tekintettel arra, amit tudunk, ez súlyos hiba lenne.
Alternatív megoldásként fel lehet állítani egy új bürokráciát, amely a kriptodevizákra szakosodva ellenőrizné a piacokat és szabályozná a digitális vadnyugatot. Ehhez komoly erőforrásokra, szakemberekre és új törvényekre lenne szükség. A harmadik lehetőség az, hogy a már meglévő felügyelőszervek hatáskörét kell kibővíteni. Az intézmények helyett pedig a piaci aktivitást kellene szabályozni, függetlenül attól, hogy ki nyújt szolgáltatást. Erre van kiépített infrastruktúra, a blokklánc megkönnyíti az ellenőrzést és a felhasználók is komolyabb védelmet élveznének a csalók ellen.
Az FTX-botrány egy figyelmeztető jel arra, hogy mi történhet a későbbiekben. Az „új” pénzintézetek szabályozás nélküli működése több kockázatot jelent a hétköznapi befektetők és hitelfelvevők számára, mint amennyit sokan elismerni vagy kezelni szeretnének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.