Korábban soha nem tapasztalt mennyiségű leállással szembesült az EDF francia közműszolgáltató a javítási munkálatokat követően nukleáris reaktorparkjában, ami 30 éves mélypontra csökkentette a teljesítményt, és súlyos aggodalmakat okozott. A helyzet a szokatlanul enyhe időjárásnak köszönhetően novemberben nem okozott problémát, mivel csökkent a villamosenergia-felhasználás, a hőmérséklet azonban hétfőn visszaesett Franciaországban is, és várhatóan ezen a héten és jövő héten is nulla fok körül lesz.
Hétfőn még nem okozott áramkimaradást a hideg, mert nőtt az import a szomszédos országokból, és növelték a gáztüzelésű erőművek termelését is. Az elektromos hálózatot üzemeltető RTE külön appot fejlesztett ki, amely mutatja a fogyasztási csúcsokat és a leállások valószínűségét, és egyelőre nem jelez veszélyt. A kormány felszólította az embereket, hogy minél többen töltsék le az alkalmazást, és azon keresztül figyeljék, mikor érdemes csökkenteni a felhasználást.
Natalie Gert, a Refinitive elemzője szerint a fogyasztás hétfőn várhatóan 73 gigawatt körül mozog, a hideg miatt azonban december 12-én elérheti a 80 gigawattos csúcsot, miközben a szélenergia-termelés az előrejelzések szerint elmarad a megszokott szinttől.
Ha a nukleáris erőművek termelése marad a jelenlegi 37-38 gigawatton, akkor jelentős hiány keletkezik – figyelmeztetett a Reutersnek nyilatkozva.
A kabinet az elmúlt napokban már jelezte, hogy a hidegebb napokon lehetnek áramkimaradások, ha különbség lesz a kereslet és a kínálat között, de azzal nyugtattak, hogy azok nem tarthatnak két óránál tovább, és előre jelezni fogják, mikor következnek be. „Először is tisztázzunk valamit: ne essen senki pánikba! Jogos, hogy a kormány felkészüljön a szélsőséges esetekre, ami azt jelentené, hogy naponta néhány órára lekapcsolják az áramot, ha nem lenne elég áramunk” – nyilatkozta a hét végén a TF1 televíziónak Emmanuel Macron elnök.
Az 56 francia atomreaktor felét leállították az idén karbantartás miatt, és a munkálatok befejezése folyamatosan csúszott. A hét végén jelentették be, hogy a tervezettnél kilenc nappal később, december 23-án indítják újra az 1,3 gigawattos St. Alban 2 reaktort, a Chooz 2-t pedig 11 nappal később, január 22-én; ez utóbbiban találtak stresszkorróziós problémát. Három másik reaktor újraindítása is csúszik, de remélhetőleg csak egy nappal, keddre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.