BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A nukleáris elrettentésről tárgyalt Dél-Korea és Amerika

Lloyd Austin Szöulban cserélt tapasztalatot Észak-Korea katonai aktivitásáról dél-koreai kollégájával. Korábban a NATO-főtitkár is a nukleáris elrettentést hangsúlyozta.

A dél-koreai és amerikai katonai partnerség és hírszerzési együttműködés magasabb szintre emeléséről, a nukleáris elrettentésről, valamint az észak-koreai rakétafejlesztésekről és Phenjan nukleáris programjáról is egyeztetett kedden Li Dzsong Szup dél-koreai védelmi miniszter és amerikai kollégája, Lloyd Austin Szöulban.

US Secretary of Defense Lloyd Austin (L) shakes hands with South Korea's Defence Minister Lee Jong-sup (R) after a joint press conference at the Defence Ministry in Seoul on January 31, 2023. (Photo by JEON HEON-KYUN / POOL / AFP)
nukleáris elrettentés
A nukleáris elrettentésről tárgyalt Lloyd Austin és Li Dzsong Szup.
Fotó: Jeon Heon-Kyun

Li Dzsong Szup elmondta, a felek megegyeztek abban, hogy szorosabbra fűzik a hírszerzési együttműködést, különös tekintettel az Észak-Koreával kapcsolatos értesülések megosztására. A tárcavezető azt is bejelentette, hogy februárban közös hadgyakorlatot tartanak, amelyen észak-koreai nukleáris támadást és elhárítását szimulálják.

Hozzátette, hogy a nukleáris elrettentés növelésének célja, hogy megakadályozza Észak-Korea további nukleáris fejlesztéseit.

Austin a maga részéről aláhúzta, hogy a soha nem látott mértékű phenjani provokációk destabilizálják a térséget.

Az Egyesült Államok kész hagyományos és nukleáris fegyverzetét is bevetni Észak-Korea elrettentésére – szögezte le Austin, aki emellett méltatta a Szöul, Tokió és Washington alkotta hármas szövetséget.

Austin emellett a Yonhap dél-koreai hírügynökség által közölt, Szövetségünk készen áll címet viselő véleménycikkében sziklaszilárdnak nevezte Washington és Szöul szövetségét, hozzátéve, hogy a két ország arra törekszik, hogy erősítse és modernizálja kapcsolataikat.

Így az ellenfeleink tudni fogják: ha egyikünket fenyegetik, magát az amerikai–koreai szövetséget fenyegetik

– fogalmazott az amerikai védelmi tárca első embere.

Austin emlékeztetett arra is, hogy Dél-Koreában több mint 28 500 amerikai katona állomásozik.

A Koreai-félszigeten különösen feszültté vált a helyzet az elmúlt hónapokban, miután Észak-Korea egyre sűrűbben tesztelte ballisztikus rakétáit, valamint déli szomszédja és az Egyesült Államok elleni retorikája is felerősödött.

A kommunista ország tavaly rekordszámú, összesen 37 ballisztikus- és cirkálórakéta-tesztet hajtott végre, gyakran egyszerre több rakéta indításával, így az elindított rakéták száma meghaladta a hetvenet. Nemrég észak-koreai drónok hatoltak be a déli szomszéd légterében.

Llyod Austin hétfőn érkezett Szöulba, ahonnan a tervek szerint a Fülöp-szigetekre megy. Mindeközben a dél-koreai külügyi tárca bejelentette, hogy Pak Dzsin dél-koreai külügyminiszter a héten az Egyesült Államokba látogat.

A NATO-főtitkár szerint fontos a nukleáris elrettentés

Jens Stoltenberg Szöulban tartott beszédet. A NATO főtitkára Észak-Koreáról és Ukrajnáról is beszélt.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.