Ausztrál szén importjáról kötött megállapodást a China Energy Investment Corp három, az ügyet ismerő forrás szerint. Ez lehet az egyik első komolyabb megállapodás a Peking által az ausztrál szénre vonatkozó 2020-as nem hivatalos tilalom enyhítése óta.
A lépés a kínai0ľausztrál viszony enyhülésére utal, valamint arra is, hogy az újranyitó Kína igyekszik biztosítani az ország gazdaság működtetéséhez szükséges energiát, melynek többsége továbbra is a szénből származik Peking minden erőfeszítése ellenére.
A China Energynek szánt szállítmányokat még a hónap vége előtt útnak indíthatják – írja a Reuters. Kína a pekingi téli olimpiát megelőzően a levegőminőség javítása és a klímacélok elérése céljából igyekezett korlátozni a szénfelhasználást, ám hiába a megújuló energiaforrásokra vagy épp atomenergiára költött óriási összegek, az ország energiaéhsége miatt ezek a lépések sem vezettek a szénfelhasználás csökkenéséhez.
A kínai energiatermelés különösen az ország óriási vízerőműveinek termelését visszafogó aszályos időszakokban kénytelen a szénre hagyatkozni. A szén továbbra is meghatározó jelentőségét jelzi, hogy míg az európai gázár és a globális olajárak egyaránt földre szálltak az Ukrajnával szembeni orosz inváziót követően, addig a szén ára továbbra is több mint duplája a tavalyinak, részben persze az orosz gáztól elvágott európai fogyasztás emelkedése miatt is.
A szénárak emelkedéséhez Európa nemcsak saját fogyasztásának növelésével járult hozzá, de sok, az LNG-piacról kiárazott ország volt kénytelen a gáz helyett a szénhez fordulni energiaigényeinek kielégítése céljából.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.