A koronavírus-járvány idején alkalmazott távmunka ellenére viszonylag kevés romániai munkavállaló folytatja a munkáját kizárólag otthon. Egy frissen közzétett felmérés értelmében az alkalmazottak 46 százaléka kizárólag a munkahelyén, közel 20 százaléka távmunkában, mintegy 34 százaléka pedig hibrid módon dolgozik.
Az eJobs online állásközvetítő platform e hónapban készült kutatásának adatai szerint
a munkáltató rugalmassága továbbra is döntő szempont a munkahelyváltáskor: tízből hat jelölt nem vállalna munkát olyan vállalatnál, amely nem teszi lehetővé a távmunkát vagy a hibrid munkát.
Ez azzal magyarázható, hogy a dolgozó sokkal könnyebben képes beosztani az idejét, ráadásul munkába vagy hazafelé menet nem kell sok időt töltenie a forgalomban, ami nagyvárosok, különösen Bukarest esetében óriási probléma
– értékelte a felmérést Ana Calugaru, a platform munkatársa. A több mint 4300 alkalmazott megkérdezésével készült felmérés szerint 2022 volt az az év, amikor a munkavállalók kezdtek visszatérni az irodai munkához két olyan esztendő után, amikor általános volt a távmunka. 2023-ban ez a tendencia folytatódni fog.
Romániában jelenleg az alkalmazottak 46,1 százaléka kizárólag a vállalat székhelyén dolgozik, és mindössze 18,4 százalékuk távmunkában.
A fennmaradó részüknek az irodájuk és az otthonuk között oszlik meg a munkaideje. A vállalat által megszabott program szerinti hibrid módon 18,8 százalékuk dolgozik, 13,7 százalékuknak be kell menniük az irodába, de maguk döntik el, hogy ezt hetente hányszor teszik meg, 3 százalékuk pedig csak értekezletekre és találkozókra jár be az irodába. Az eJobs felmérése szerint a hibrid módon dolgozó alkalmazottak 57,1 százaléka havonta legkevesebb ötször, 14,3 százaléka egyszer, 9 százaléka kétszer, 7,1 százaléka háromszor, míg 12,4 százaléka négyszer jár be az irodába.
Arra a kérdésre, hogy milyen változtatásokat szeretnének idén a munkamódszerükben, a legtöbben (28,3 százalék) azt válaszolták, hogy hibrid munkavégzést szeretnének, de ők döntsék el azt, hogy hány napot töltenek az irodában. A megkérdezettek 23,6 százaléka kizárólag otthonról szeretne dolgozni, 20,1 százalék pedig növelné a távmunkában töltött napok számát.
Sokan bevallották ugyanakkor, hogy az otthoni munkavégzés árnyoldalait is megtapasztalták: elidegenedtek az emberektől, nem képesek elválasztani a magánéletüket a munkájuktól.
Emiatt sokan visszavágynak az irodába, vagy legalábbis a hibrid munkavégzést tartják ideálisnak.
Nem véletlen, hogy a válaszadók 60,9 százaléka soha nem dolgozna olyan vállalatnál, amely nem támogatja a távmunkát vagy a hibrid munkavégzést, 26,6 százalékuk pedig ezt a legfontosabb szempontnak tartja egy állásajánlat mérlegelésekor. Az álláskeresők 55,5 százaléka számára a fizetés a legfontosabb, 7,4 százalékuk elsősorban az előléptetési lehetőségeket keresi, 5,9 százalékuk szerint pedig a csapat a legfontosabb.
Egyébként
a munkáltatók részéről is nagy fokú rugalmasság észlelhető.
Miközben három évvel ezelőtt a romániai munkaadók még nagyon kis mértékben hajlottak arra, hogy távmunkában foglalkoztassák az alkalmazottaikat – és e téren az ország sereghajtónak számított Európában –, tavaly 30 ezer állásajánlatot regisztráltak távmunkára, ami 2021-hez képest majdnem 30, 2019-hez képest viszont már 490 százalékos emelkedés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.