Jogértelmezés végett az Európai Bizottsághoz fordult a magas energiaárak kezelését célzó uniós rendelettel kapcsolatban a bukaresti kormány az OMV Petrom kőolajipari társasággal támadt vitája kapcsán. Az osztrák vállalat ugyanis bejelentette, hogy nem fogja befizetni Romániában a múlt évi nyeresége utáni extraprofitadót.
A társaság azzal érvelt, hogy a 2022-es árbevételeinek kevesebb mint 75 százaléka származott kőolaj- és gázkitermelésből, illetve kőolaj-finomításból, ezért nem esik az extraprofitadó bevezetéséről szóló sürgősségi kormányrendelet hatálya alá. A Nicolae Ciuca vezette román balliberális kormány december végén fogadott el sürgősségi rendeletet arról, hogy 60 százalékos extraprofitadót vetnek ki a nyersolaj-, földgáz-, szén- és finomítói ágazatban tevékenykedő vállalatokra. Az adót az éves nyereség azon részére kell kifizetniük a fosszilistüzelőanyag-szektorban tevékenykedő vállalatoknak, amely több mint 20 százalékkal meghaladja a 2018–2021-es időszak éves átlagnyereségét.
A bukaresti pénzügyminisztérium azért fordult az Európai Bizottsághoz ebben az ügyben, mert a szolidaritási adónak nevezett illetékről szóló rendelettel a kormány a magas energiaárak kezelését célzó vészhelyzeti beavatkozásról szóló 2022/1854-es számú uniós rendeletet ültette át a román jogrendbe. Adrian Caciu szociáldemokrata tárcavezető szerdán újságíróknak elmondta, az idevágó uniós szabályozás valamennyi elemét belefoglalták a sürgősségi rendeletbe, beleértve a 75 százalékos bevételküszöbre vonatkozó előírást is. Közlése szerint ennek az előírásnak az értelmezéséhez kértek segítséget Büsszeltől, s hozzátette:
Bukarest módosítani fog a sürgősségi rendeleten, ha az Európai Bizottság pontosításai ezt szükségessé teszik.
„Teljesen biztos vagyok benne” – válaszolta a román pénzügyminiszter arra az újságírói kérdésre, amely szerint a bukaresti kabinet sürgősségi rendeletének hatálya kiterjed-e az OMV Petromra is. Caciu meggyőződésének adott hangot: az osztrák vállalatnak be kell majd fizetnie az extraprofitadót. Ugyanígy vélekedik Virgil Popescu liberális energiaügyi miniszter is, aki szerint minden vállalatnak extraprofitadót kell fizetnie, amelyet érint a magas energiaárak kezelését célzó uniós rendelet, illetve az előírásait a romániai jogrendbe ültető sürgősségi rendelet.
A román kormány várhatóan néhány napon belül választ kap az Európai Bizottságtól.
A román adóhatóság is nekilátott ellenőrizni a nagy társaságok – beleértve az OMV Petrom – üzleti forgalmának kiszámítási módját, és a folyamat lezárulta után – várhatóan két héten belül – közli, kire vonatkozik a szolidaritási adó befizetésének kötelezettsége. Időközben a 70 százalékos állami tulajdonban levő Romgaz gázkitermelő vállalat ugyancsak szerdán bejelentette, befizeti az állami költségvetésbe a rá eső szolidaritási adót, erre a célra 906,1 millió lejt (1 lej 80 forint) irányoztak elő. Bukarest legkevesebb 3,9 milliárd lejnyi többletbevételre számít ebben az évben az extraprofitadóból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.