BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brüsszeltől kért útmutatást a román kormány az OMV-vel támadt vitában

Bukarest arra vár választ az Európai Bizottságtól, köteles-e extraprofitadót fizetni Romániában az osztrák kőolajipari társaság; a román pénzügyminiszter megelőlegezte a választ.

Jogértelmezés végett az Európai Bizottsághoz fordult a magas energiaárak kezelését célzó uniós rendelettel kapcsolatban a bukaresti kormány az OMV Petrom kőolajipari társasággal támadt vitája kapcsán. Az osztrák vállalat ugyanis bejelentette, hogy nem fogja befizetni Romániában a múlt évi nyeresége utáni extraprofitadót. 

Bucharest,,Romania,-,03.18.2021:,Omv,Gas,Station,In,Bucharest.,Omv Bucharest, Romania - 03.18.2021: OMV gas station in Bucharest. OMV is a oil and gas company headquartered in Vienna, Austria
OMV-benzinkút Romániában. Fotó: Cristi Croitoru

A társaság azzal érvelt, hogy a 2022-es árbevételeinek kevesebb mint 75 százaléka származott kőolaj- és gázkitermelésből, illetve kőolaj-finomításból, ezért nem esik az extraprofitadó bevezetéséről szóló sürgősségi kormányrendelet hatálya alá. A Nicolae Ciuca vezette román balliberális kormány december végén fogadott el sürgősségi rendeletet arról, hogy 60 százalékos extraprofitadót vetnek ki a nyersolaj-, földgáz-, szén- és finomítói ágazatban tevékenykedő vállalatokra. Az adót az éves nyereség azon részére kell kifizetniük a fosszilistüzelőanyag-szektorban tevékenykedő vállalatoknak, amely több mint 20 százalékkal meghaladja a 2018–2021-es időszak éves átlagnyereségét. 

EU-konform a szabályozás

A bukaresti pénzügyminisztérium azért fordult az Európai Bizottsághoz ebben az ügyben, mert a szolidaritási adónak nevezett illetékről szóló rendelettel a kormány a magas energiaárak kezelését célzó vészhelyzeti beavatkozásról szóló 2022/1854-es számú uniós rendeletet ültette át a román jogrendbe. Adrian Caciu szociáldemokrata tárcavezető szerdán újságíróknak elmondta, az idevágó uniós szabályozás valamennyi elemét belefoglalták a sürgősségi rendeletbe, beleértve a 75 százalékos bevételküszöbre vonatkozó előírást is. Közlése szerint ennek az előírásnak az értelmezéséhez kértek segítséget Büsszeltől, s hozzátette:

Bukarest módosítani fog a sürgősségi rendeleten, ha az Európai Bizottság pontosításai ezt szükségessé teszik. 

„Teljesen biztos vagyok benne” – válaszolta a román pénzügyminiszter arra az újságírói kérdésre, amely szerint a bukaresti kabinet sürgősségi rendeletének hatálya kiterjed-e az OMV Petromra is. Caciu meggyőződésének adott hangot: az osztrák vállalatnak be kell majd fizetnie az extraprofitadót. Ugyanígy vélekedik Virgil Popescu liberális energiaügyi miniszter is, aki szerint minden vállalatnak extraprofitadót kell fizetnie, amelyet érint a magas energiaárak kezelését célzó uniós rendelet, illetve az előírásait a romániai jogrendbe ültető sürgősségi rendelet. 

A román kormány várhatóan néhány napon belül választ kap az Európai Bizottságtól.

Beszállt az adóhatóság is

A román adóhatóság is nekilátott ellenőrizni a nagy társaságok – beleértve az OMV Petrom – üzleti forgalmának kiszámítási módját, és a folyamat lezárulta után – várhatóan két héten belül –  közli, kire vonatkozik a szolidaritási adó befizetésének kötelezettsége. Időközben a 70 százalékos állami tulajdonban levő Romgaz gázkitermelő vállalat ugyancsak szerdán bejelentette, befizeti az állami költségvetésbe a rá eső szolidaritási adót, erre a célra 906,1 millió lejt (1 lej 80 forint) irányoztak elő. Bukarest legkevesebb 3,9 milliárd lejnyi többletbevételre számít ebben az évben az extraprofitadóból.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.