India januárban is növelte az oroszországi eredetű olaj behozatalát, ami elérte a napi 1,7 millió hordós mennyiséget, ami jóval több a decemberi napi 1,2 milliónál. Mindezzel párhuzamosan az Egyesült Államok lett az indiai finomított termékek kivitelének első számú célpontja.
Mindez azt is jelzi, hogy India még mindig képes a korábbiaknál több orosz olajat felszívni a világpiacon, miközben az orosz olajra és finomított termékekre embargót kivető amerikaiak mintegy napi 200 ezer hordóra növelték az Indiából származó termékek, főként a VGO – ez egyfajta félkész, főként dízel és benzin termelésére alkalmas árucikk – importját.
A VGO az Ukrajnával szembeni orosz támadás előtt hagyományosan Oroszországból érkezett a tengerentúlra.
Mivel erre már nincs mód, helyette a Reliance Energy és a Nayara Energy finomítóiból szállítják azt Amerikába, ám ezek a létesítmények jelenleg orosz olajat dolgoznak fel – írja a Telegraph India.
A Reliance és a Nayara a két legnagyobb vásárlója az orosz olajnak az országban, de újabban az olyan állami óriások, mint az IndianOil Corporation, a Bharat Petroleum vagy a Hindustan Petroleum is egyre szívesebben vesznek az olcsó olajból.
A Reliance napi 600 ezer hordós orosz importja a cég finomítói kapacitásainak felét teszi ki, míg a Nayara szinte csak orosz olajjal dolgozik. Mintegy 68 tanker érkezett már meg Oroszországból Indiába, vagy tart az ország kikötői felé, ami nem csoda, hiszen
a feltételezések szerint hordónként mintegy 10 dolláros kedvezményt kapnak az indiai vevők, ami tankerenként 10 milliós megtakarítás.
A háború kitörése óta India bár párbeszédet sürgetett, a nyugat kéréseit az orosz olajimport mellőzése kapcsán elengedte a füle mellett, mondván arra szüksége van 1,4 milliárd fős lakossága energiabiztonságának megőrzése céljából, ráadásul az orosz olaj olcsóbb is versenytársainál. A finomított indiai termékek első számú piaca így az Egyesült Államok, amit az Egyesült Arab Emírségek, majd Szingapúr követ.
A friss adatok azt mutatják, hogy a napi 5,4 millió hordós indiai kereslet 30 százaléka Oroszországból érkezik, amit 15-20 százalékos belföldi termelés egészít ki, míg az olajigény másik fele más forrásokból jön, ám a szaúdi eredetű szállítások csökkentek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.