Kisida Fumio japán miniszterelnök nyugati körútra indul a héten, és találkozik a G7-országok, Franciaország, az Egyesült Királyság, Kanada, Olaszország és az Egyesült Államok vezetőivel. A legfontosabb találkozó pénteken lesz, amikor a szigetország kormányfője Joe Biden amerikai elnökkel tárgyal, míg ma a francia államfővel egyeztet.
Az Emmanuel Macronnal folytatott megbeszélésen a Renault és a Nissan autógyártók közötti stratégiai együttműködésről lesz szó, valamint a francia cégek előtt megnyíló japán védelmi ipari lehetőségek kiaknázásáról. A két vezető beszélni fog az orosz–ukrán háborúról is – írja a Reuters névtelenségüket kérő forrásokra hivatkozva.
Kisida Bidennel egyebek között arról egyeztet majd, hogy a távol-keleti ország szárazföldi célpontokat támadni képes rakétákat akar hadrendbe állítani. Tokió Washington támogatásával egyre jobban eltávolodik a második világháború után érvényben lévő pacifista alkotmánytól, és egyre többet költ Önvédelmi Erőnek nevezett hadseregére.
Emiatt felül kell vizsgálni a két ország szövetségét meghatározó irányelveket, amelyek értelmében az Egyesült Államok több ezer katonát, hadihajókat és vadászgépeket állomásoztat a szigetországban. Washington már régóta azt szeretné, hogy Japán aktívabb katonapolitikát folytasson, így elrettentve Kínát egy esetleges Tajvan elleni támadástól.
A találkozón szóba kerül majd a csipháború is.
Az Egyesült Államok egyre inkább igyekszik a csúcstechnológiához szükséges gyártókapacitásokat hazai földön létrehozni, egyben próbálja megakadályozni Pekinget, hogy hozzáférjen a legmodernebb technológiákhoz. Japán eddig nem csatlakozott a Kínát sújtó amerikai korlátozásokhoz, aminek fontosságáról Biden várhatóan igyekszik majd meggyőzni Kisidát, valamint elmélyítené a fejlett – az 5 nanométeres vagy annál vékonyabb – csipek fejlesztése terén folytatott együttműködést.
Az Egyesült Államokkal megvitatjuk a szövetségünk elmélyítését
– előlegezte meg a látogatás kapcsán a japán politikus. Elemzők szerint Kisida így akarja megmutatni Washingtonnak, hogy a szigetország pacifista politikája lezárult. A körút egyben felkészülés a májusi G7-csúcsra, amelynek a házigazdája a távol-keleti ország lesz. Kisida abban is reménykedik, hogy a májusi G7-csúcs megrendezése növelné támogatottságát, mivel kormányának népszerűsége a megélhetési költségek emelkedése és pártjának egy szektával (Egyesítő Egyház) való kapcsolata miatt rohamosan romlik.
A miniszterelnök sikeres külpolitikával ellensúlyozná a belpolitikai nehézségeket. Olaszországban és az Egyesült Királyságban is tárgyal még a héten, s a japán sajtó szerint egy olyan megállapodást fog tető alá hozni Londonnal, ami megkönnyítené a két ország hadserege közötti együttműködést.
Kína ismét hadihajókat küldött a Tajvani-szorosbaA tajvani védelmi minisztérium tájékoztatása szerint helyi idő szerint hétfő reggel 6 óráig eltelt 24 órában a kínai haderő 57 harci repülőgépet és négy hadihajót indított a sziget felé, közülük 28 repülőgép átlépte a Tajvani-szoros középvonalát. Kína legutóbb év végén tartott erődemonstrációt a térségben: december 25-én rekordszámú, 71 repülőgépet és hét hajót küldött a sziget térségébe. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.