Van, ahol még a kunában fizető vendégeknek kunában adnak vissza, de a legtöbb helyen már az új fizetőeszközt, az eurót vették alapul Horvátországban – erre jutott a Jutarnji List című horvát lap helyi tudósítója, amikor annak járt utána, hogyan sikerült az átállás az év első munkanapján. Mint ismert: Horvátország tegnap, vasárnap hajnalban csatlakozott az eurózónához, ám leginkább csak ma lehetett lemérni, hogy mennyire sikerült ez.
A beszámolók szerint alapvetően jól, a legtöbb helyszínen bár az újságírók kunával fizettek, mégis eurócenteket kaptak vissza.
Ahogy azt a Világgazdaság is megírta: a horvát kormány és az Európai Központi Bank megállapodása szerint az átváltás során egy euróért 7,5345 kunát kell fizetni. A kereskedők a könnyebb elszámolás érdekében a legtöbb esetben a termékek árát is korrigálják. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy ami a pénzcsere előtt 7 kunába került, az általában már 1 euró, de a horvát boltok zömében igyekeznek minden árat tizedesekre kerekíteni.
Sok helyen viszont – főleg a kisboltosoknál, vagy henteseknél és pékségeknél – a kunában fizetés után kunában kaptak visszajárót is a vásárlók.
Ez sem probléma ugyanakkor, hiszen 2023-ban még minden kunát vissza lehet váltani, egészen 2025-ig. A Jutarnji szerint a legszembetűnőbb változás múlt héthez képest, hogy az eladók sokkal többet beszélnek a vásárlókkal és együtt is számolgatnak az átváltás során.
Bár a legtöbb horvátországi bank zavartalanul állt át az euróra, voltak olyan fiókok, amelyek csak hétfő délután nyitottak ki, meg kellett várniuk ugyanis, hogy a teljes számítógépes rendszer átálljon az új pénznemre. A kunában tartott megtakarításokat és hiteleket is átváltották euróra. Szintén kedvező, hogy január 15-ig minden készpénzfelvétel díjmentes lesz Horvátországban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.