BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Svájc rekordmennyiségben exportált aranyat

A Svájcban feldolgozott arany legfőbb vásárlói továbbra is a közel-keleti és az ázsiai országok. Az infláció és a gazdasági válság idején az arany kereslete automatikusan megnő.

Svájc, a világ legnagyobb aranyfeldolgozó és -logisztikai központja tavaly 524 tonna aranyat exportált Kínába és Hongkongba, folyó áron mintegy 33 milliárd dollár értékben. Ekkora tételt legutóbb 2018-ban rögzített a svájci vámhatóság. A Kínába irányuló export 2021-ben csak 354 tonnát tett ki. Tavaly számos ázsiai és közel-keleti ország a korábbinál sokkal nagyobb mennyiségben vásárolt be a világ tőzsdéin is meghatározónak számító nemesfémből.  

Full Frame Shot Of Gold Bars
Ömlött az arany Ázsiába és a Közel-Keletre. Fotó: Karfai Wong / EyeEm

Szingapúrba tavaly 69 tonna aranyat szállítottak, annyit, mint 2017-ben, és kétszer annyit, mint tavalyelőtt. Thaiföld svájci aranyimportja 56-ról 92 tonnára ugrott, elérve a 2013-as szintet. India viszont sokkal kevesebbet vásárolt a nemesfémből, mint egy évvel azelőtt: a Kína után a második legnagyobb felvevőpiacon a 2021-es 507 tonnával szemben csak 224 tonnára volt kereslet – írta a Reuters a hivatalos svájci vámadatokra hivatkozva.

Az arany iránti keresletet leginkább két tényező húzta. 

Az egyik, hogy az ázsiai fogyasztók eleve kedvelik az arany ékszereket, amikor pedig a fém ára alacsony, a vásárlók sűrűbben keresik a belőle készült termékeket. A másik tényező, hogy gazdasági válság fenyeget, és ilyenkor sokan az aranyban találják meg az értékálló befektetést. 

A szaúdiakhoz a 2021-es 7 tonna közel hétszeresét szállították ki, de ennél is látványosabb a török kereslet megugrása: 11-ről 188 tonnára. Az utóbbira a 100 százalékhoz közeli infláció ad észszerű magyarázatot. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.