Nagy-Britannia olyan lesz, mint Kuba, csak napsütés nélkül – fakadt ki 2017-ben a Goldman Sachs egyik bankára, miután meghallotta Jeremy Corbyn, a Munkáspárt akkori vezetője kormányprogramját. A Brexit után három évvel erősen úgy tűnik, hogy nem kell ahhoz a Munkáspárt, hogy a britek elinduljanak a lejtőn, megteszik nekik ezt helyettük a konzervatívok is.
Az Egyesült Királyság három éve, 2020. január 31-én lépett ki az EU-ból, s nemhogy a távozás előnyei nem látszanak, de egyre rosszabb a brit gazdaság helyzete – a gazdasági növekedésben, a kereskedelem bővülésében és a beruházásokban egyaránt elmarad európai versenytársaitól.
Boris Johnson akkori miniszterelnök a kilépés napján még arról beszélt, hogy a királyság végre kibontakoztathatja lehetőségeit, és az EU béklyójából kiszabadulva lendületes növekedési periódus veheti kezdetét. Ennek pont az ellenkezője történt. A közvélemény-kutatások szerint a britek 56 százaléka már megbánta, hogy otthagyták az uniót.
A Rishi Sunak által vezetett konzervatív kormány persze mindent megtesz, hogy mentse a mundér becsületét. Sunak szerint Nagy-Britannia prosperál az újonnan szerzett szabadságból, Jeremy Hunt pénzügyminiszter pedig arról szónokolt, hogy a Brexit egy fényes jövő lehetőségét teremtette meg, amely vonzza majd a beruházásokat – főleg a technológiai és a zöldszektorba.
Persze igazságtalan lenne a britek minden kínjáért a Brexitet hibáztatni, ott volt azért a pandémia is meg az orosz–ukrán háború következtében elszabaduló energiaárak. A G7-országok azonban már tavaly szeptemberre visszanyerték a járvány előtti gazdasági erejüket – kivéve az Egyesült Királyságot.
Elemzői becslések szerint a kilépés 2022 közepéig nagyjából 5,5 százalékkal vetette vissza a brit GDP-t, ahhoz a szinthez viszonyítva, ha bent maradtak volna. A Bloomberg Economics becslései szerint a brexit évi 100 milliárd font kiesést okoz. Boris Johnson és utódai a kormányfői poszton képtelenek voltak megvalósítani azt az ambiciózus tervet, amely szerint a nemzetközösség bázisán – mások szerint romjain – új szabadkereskedelmi megállapodások hálózata révén ismét naggyá teszik a brit királyságot.
Az EU-n belül az Egyesült Királyság még úgy-ahogy meg tudta őrizni középhatalmi státuszát, a kilépés után azonban menthetetlenül csúszik lejjebb a geopolitikai és a világgazdasági hierarchiában. Atomhatalom lévén a NATO-ban fontos maradt a szerepe, s a City is úgy-ahogy őrzi még pénzügyi központi pozícióit.
A brit királyság, a brit birodalom – Henry Kissinger értelmezése szerint – mindig is az erőegyensúlyt volt hivatva megőrizni Európában. Tengeri hatalom lévén ellenőrizte a legfontosabb kereskedelmi hajózási útvonalakat, s ezzel befolyásolta harmadik félként a hagyományos német–francia szembenállást. A második világháború után azonban világossá vált, hogy
a világ tengerei felett az Egyesült Államok uralkodik. Az elmúlt évtizedben pedig Kína növelte erősen a befolyását.
Így a brit kereskedelmi nagyhatalmi státusz visszaszerzéséről szőtt londoni tervekről elég gyorsan kiderült, hogy semmi realitásuk nincs, hiszen az unióval folytatott kereskedelem is visszaesett. Ez számottevően rontja a brit vállalkozások piacra jutási lehetőségeit, lévén nehezebben és drágábban jutnak alapanyagokhoz – mondta a Reutersnek Boris Glass, az S&P Global közgazdásza. A kilépés nyomán összeomlott a munkaerőpiac is, becslések szerint legalább 300 ezren hiányoznak.
Az adatokból jól látszik az is, hogy 2016 júniusa, a Brexit-népszavazás dátuma óta
a befektetők elfordultak a szigetországtól, a versenytársakhoz képest lényegesen kevesebb tőke áramlik Nagy-Britanniába.
A kilépéspárti közgazdászok azzal védekeznek, hogy a népszavazás előtt nagyon nagy volt a tőkebeáramlás, így a lassulása mögött inkább technikai tényezők húzódnak meg. Az üzleti világban végzett felmérések azonban meglehetősen egyértelműen mutatják, hogy a beruházók lanyhuló érdeklődése mögött az EU-ból való kilépés áll.
Persze lehet mondani azt is, hogy nincs új a nap alatt, a britek soha nem tartoztak igazán Európához.
Soha nem lesznek jó európaiak
– mondta Charles de Gaulle francia köztársasági elnök, aki kétszer is megvétózta (1963-ban és 1967-ben), hogy London csatlakozzon az EU elődjének tekintett Hatokhoz, az Európai Gazdasági Közösséghez, mondván, a brit gazdaság szerkezete gyökeresen eltér a kontinens államainak berendezkedésétől. A belépés végül a tábornok halála után, 1973-ban valósult meg. A törésvonalak azonban már ekkor nyilvánvalók voltak, tagságuk első évében mindössze 3 százalékban járultak hozzá a mezőgazdasági költségvetéshez. Ezt nevezte az akkor hivatalban levő francia köztársasági elnök, a De Gaulle-t követő, s nála jóval engedékenyebb Georges Pompidou
„a brit humorérzék sajátos megnyilvánulásának”.
A 2016-os Brexit-szavazás egyébként nem az első ilyen jellegű voksolás volt, 1975-ben a Munkáspárt írt ki népszavazást arról, hogy bent maradjanak-e az EGK-ban. Akkor a britek 67,2 százaléka az utóbbi mellett szavazott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.