Rekordszintre nőtt japán külkereskedelmi hiánya januárban, amikor a behozatal bővülése jóval felülmúlta a kivitelét.
A japán pénzügyminisztérium csütörtökön azt közölte, hogy
Japánnak ezzel már 18. hónapja van kereskedelmi deficitje. A kereskedelmi mérleg hiányát továbbra is elsősorban az okozza, hogy többet kell költeni energiaforrásokra – januárban ez a kiadás 48,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit –, de 7,7 százalékkal emelkedtek az élelmiszerimport költségei is.
A külkereskedelmi deficitet a jen gyengülése is okozza, amit az vált ki, hogy miközben a nyugati országokban emelik az alapkamatot az infláció elleni küzdelem részeként, Japánban negatív szinten tartják a piac élénkítése érdekében. A gyenge jen ugyan előnyös a nagy japán exportőrök számára, de még jobban drágítja az importot.
Évtizedes trendek fordulhatnak meg JapánbanAz év végére már kamatot is emelhet a Bank of Japan, folytatódhat a jen erősödése. Rövid távon ez jó a gazdaságnak, hosszú távon azonban csak felerősti a mélyben húzódó strukturális problémákat. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.