A Törökországot és Szíriát érintő hétfő hajnali földmozgás a hetedik legtöbb halálos áldozatot követelő természeti katasztrófa az évszázadban, megközelítve a szomszédos Iránban 2003-ban bekövetkezett rengés 31 ezres számág. A két országot érintő 7,8-es erősségű földrengés és az utórengések halálos áldozatainak száma meghaladja az 1999-es nyugat-törökországi földrengését, amiben 17 ezernél is többen haltak meg.
A túlélőkre is nehéz sors vár: több száz ezren váltak hajléktalanná és maradtak víz, élelem, meleg nélkül. Sokan szupermarketek parkolóiban, mecsetekben, az út szélén vagy a romok között alakítottak ki menedéket.
A török hatóságok és az ENSZ szerint Szíriában és Törökországban mintegy 24,4 millió embert érintett a katasztrófa a nyugati Adanától a keleti Diyarbakirig terjedő, mintegy 450 kilométeres területen.
Szíriában az epicentrumtól 250 km-re fekvő Hama déli részén is haltak meg emberek.
A világ több országból érkezett mentőcsapatok csütörtök éjjel is dolgoztak, hogy kiszabadítsák a romok alól a még élőket. Szerencsére az alakulatok folyamatosan találnak túlélőket. Pénteken a törökországi Hatay tartomány Samandag kerületében egy 10 napos újszülöttet emeltek ki egy ház romjai közül. A gyereket azonnal a legközelebbi tábori kórházba vitték. Szíriában pedig a Fehér Sisakosok csoport mentősei puszta kézzel verekedték át magukat a vakolaton és a cementen, hogy elérjenek egy fiatal lányhoz.
A zord időben azonban egyre kisebb esély lesz további túlélőket találni.
Mindkét állam vezetője, Bassár el-Aszad szíriai elnök és Recep Tayyip Erdogan török elnök is ellátogatott a katasztrófa sújtotta területre.
Törökország halálos áldozatainak száma elérte a 18 991-et
– közölte Recep Tayyip Erdogan a pénteki beszédében. A sérültek száma pedig meghaladja a 70 ezret.
Szíriában 3384-en haltak meg az állami média szerint. Sokan rekedtek a romok alatt, így a halálos áldozatok száma várhatóan tovább nő.
Kérdésessé vált, hogy meg tudják-e tartani május 14-én a török választásokat, amelyen Erdogan újrázna. Sokan a kormányát hibáztatják a segélyszállítmányok és a mentési munkálatok késése miatt. Erdogan azonban azzal hárít, hogy ez nem igaz, és pusztán a politikai ellenfeli szítanak ellene negatív kampányt.
Szíriában a 11 éve tartó polgárháború nehezíti a létfontosságú segélyek eljuttatását. A felkelők területére rendkívül lassan érkezik a segítség.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet pénteken 14 teherautóval elektromos fűtőtesteket, sátrakat, takarókat és más fontos termékeket küldött a területre. Az ENSZ Világélelmezési Programja szerint közölte, hogy a felkelők hatalmában lévő szíriai területen nincs elég élelmiszer, pedig az északnyugat-szíriai részen a lakosság 90 százaléka függ a segélyektől.
A szervezet felszólította Törökországot, hogy több határátkelőt nyisson meg. Szíria viszont úgy véli, hogy a Törökországból a lázadók által ellenőrzött területekre való segélyszállítás megsérti a szuverenitását. Bár a kormány kért segélyt az ENSZ-től, feltételül szabta, hogy minden segítséget az ő tudtával kell nyújtani, és Szírián belülről, nem pedig a török határon keresztül – írta a Reuters.
A Világbank 780 millió dollárt ajánlott fel Törökország infrastruktúrájának újjáépítésére, és további 1 milliárdos támogatást is kilátásba helyezett. Az Egyesült Államok 85 milliót, az Európai Unió, az Egyesült Királyság, Kína és Ausztrália is több millió dollárt ajánlott fel a célra – közölte a Financial Times.
Az Egyesült Államok a segélyszállítmányok eljuttatása érdekében hat hónapra felmentést adott a Szíriára kirótt szankciók alól a mentési és a helyreállítási erőfeszítésekkel kapcsolatos pénzügyi tranzakcióra.
A mentesség kiterjed az amerikai pénzügyi intézmények minden olyan ügyletére, amely a katasztrófaelhárításra irányul. Ez lehetővé tenné a segélyek gyűjtését amerikai székhelyű adománygyűjtő platformokon keresztül.
Szakértők üdvözölték a szankciók alóli felmentést, ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy a Damaszkuszba szállított segélyeket a kormány által irányított területekre irányíthatják át, és nem a lázadók kezén lévő Északnyugat-Szíriába, ahol már a hétfői tragédia előtt is emberek milliói szorultak segítségre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.