A Durango Vintage Fesztivál talán az egyik legabszurdabb szüreti esemény, amit a Colorado állambeli Durangóban október elején rendeznek. Az új mexikói sivatagban tartott fesztivál híres a ritkaságokat és retró ruhadarabokat áruló aukciójáról, ami nem Sotheby’s körülmények között történik. Az árverésre várt öltözékek, old school cuccok egy halomban vannak a földön, amire az érdeklődők kerti műanyagszékekben ülve licitálnak.
Brit Eaton, a fesztivál alapítója 1990-es évek óta árul régi farmereket, és a Levi’s Múzeumon kívül talán ő rendelkezik a legrégibb denim kollekciójával. Az elhagyott bányákban talált nadrágokat Michael Harris régésztől vásárolta meg 23 ezer dollárért öt évvel ezelőtt. Az őszi aukción a ritkaságszámba menő darabok értékesítéséről Eaton, a fesztivál alapítója előzetesen nagy hírverést csapott és így az ország minden részéből érkeztek gyűjtők. A licitálásról készített videót több százezren nézték meg az interneten. A nadrágot több mint 87 ezer dollárért adták el – számolt be eseményről a The Wall Street Journal.
A nadrág életkorát a belsejében található címke alapján azonosították a szakértők. A „The only kind made by white labour (csak fehér emberi munkával készült)” feliratot, ami ebben a nadrágban volt, még 1882-es kínaiak elleni diszkriminációs törvényt követően kezdte el használni a Levi’s cég. A törvény, amelyet közel hatvan évvel később vontak csak vissza, az ázsiai bevándorlók belépését korlátozta, és megtiltotta a munkavállalásukat az Egyesült Államokban.
A farmercég saját reklámjaiban is használta a „fehér munkával készült ” szlogent, egészen 1890-ig, de a politikai és társadalmi változások következtében nem folytatták a diszkriminációt.
Bár eredetileg nem 1880-as évekbeli Levi’s megvásárlására készült Haupert, de ritkasága miatt jó befektetésnek tartja, mivel, szerinte „egy drága Ferrarit, vagy Rolexet venni könnyű, de egy antiknak számító nadrágot sehol sem lehet megtalálni”. A világ öt legrégibb farmerje közül az egyik most az ő tulajdonába került, és ezzel szakmai renoméja is hirtelen nagyot nőtt a régiségkereskedők világában. Valójában egy ilyen korú eredeti Levi’s farmer ritkán kerül aukcióra. Utoljára 2018-ban közel 100 ezer dollárért kelt el 1893-ból származó ritkaság, amit magánúton, egy ázsiai vevő vásárolt meg.
Fiatalkora ellenére Haupert régi rókának számít a használt cikkekkel kereskedők piacán. A világjárvány idején kezdte el barátaival a sivatagban lévő régi otthonok padlásainak felkutatását, hogy több évtizedes, főleg hetvenes évekbeli kifakult farmereket, régi ruhákat találjanak. A lomtalanításhoz hasonlító vadászatokon mindig akadtak nagy fogásai. Volt olyan vintage, kopott nadrág, amit 2 ezer dollárért sikerült eladnia.
Arról, hogy miként keresett annyi pénzt, hogy a farmerek Mona Lisájaként aposztrofált nadrágot egy aukción közel százezer dolláros összegért megvegye, csak annyit válaszolt, üzleti taktikája annyi, hogy mindent megvesz és elad, amit lehet.
A farmer most társa, Stevenson Los Angeles-i üzletében van. A duó több ajánlatot is kapott, de úgy gondolják a farmerritkaság akár 150 ezer dollárt is érhet, így még várnak az eladással.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.