Az elmúlt két hétben nagyot fordult a világ. A néhány amerikai kisbank csődjével és a Credit Suisse likviditási problémáival a piac szinte néhány nap leforgása alatt elfelejtette az inflációs problémát, már elsősorban a pénzügyi stabilitási problémákra fókuszál, és nemcsak a kamatemelési ciklus végét árazza, hanem egyenesen kamatcsökkenést vár néhány hónappal később az Egyesült Államokban. Az EKB bár 50 bázisponttal emelte az irányadó kamatokat, a kommunikáció alapján azonban elképzelhetőnek tűnik a lassítás, akár a teljes megállás is a következő hónapokban. Bár elsőre az elmúlt egy hét nagyon ijesztőnek tűnik, összességében mégis elképzelhető, hogy nagyon jó befektetési lehetőségeket is tartogathat.
Az elemzői konszenzus az USA-ban az év végével 3 százalék körüli inflációt vár, azonban az olajárak érdemi esése miatt már a 2 százalék is elérhető közelségbe kerülhet az év végére. Ha még ehhez hozzávesszük, hogy a bankok az elmúlt napok eseményei után óvatosabbak lehetnek, ami a hitelezési feltételek szigorodásában és a hitelezési aktivitás csökkenésében csapódik le (az utóbbi már a kereslet lassulása és a magas kamatok miatt már tetten érhető), akkor a reálgazdasági hatások miatt az infláció vártnál gyorsabb csökkenése még inkább igaz lehet. Ez pedig egyben azt is jelenti, hogy a mostani 4,5–4,75 százalékos amerikai alapkamattal év végére már bőven 2 százalék felett lehet a reálkamat, és azt sem szabad elfelejteni, hogy közben a Fed mérlege folyamatosan szűkül. Emiatt erős érveket lehet felhozni amellett, hogy az amerikai jegybank elvégezte a feladatát. Az EKB esetében ez még nem teljesül feltétlenül, hiszen a maginfláció esetében még nem láttuk a tetőzés egyértelmű jeleit, azonban feltehetőleg ez időben egyáltalán nincsen messze.
A fentiekből pedig egyben arra is következtethetünk, hogy a nemzetközi hosszú kötvényhozamok emelkedése véget ért, és akár a kamatérzékeny részvények esetében is láttuk az esés alját. Az elmúlt napokban az amerikai Nasdaq 100 viselkedése ilyen helyzet felé mutathat. Ugyan az elmúlt hónapokban a csökkenő gázárak és az emelkedő kamatok miatt az európai indexek felülteljesítettek, a jövőben ismét az amerikai részvényindexek teljesíthetnek jobban. Ennek oka, hogy a bankok, olajipari vállalatok és az energiaszektor súlya az öreg kontinensen nagyobb, ezek pedig a recessziós kockázatok erősödése, az olajárak esése és a csökkenő kamatok miatt alulteljesítők lehetnek. Bár a jövő heti amerikai kamatdöntő ülés még sok meglepetést tartogathat, de ha a Fed a kamatemelés abbahagyása, esetleg a kivárás mellett dönt, akkor a kamatciklus vége miatt a dollár trendszerű gyengülése és a kockázatos eszközök – mint a forint – újbóli erősödése is folytatódhat.
Fontos megjegyezni, hogy a fenti szcenárió azon a feltételezésen nyugszik, hogy a bankrendszer problémái valóban egyedi esetek, és nem lesz fertőzési hatás, nem eszkalálódik a mostani helyzet. Sajnos ezzel kapcsolatban a külső szemlélő számára a rendelkezésre álló információ nagyon csekély, azonban az amerikai hatóságok gyors intézkedése afelé mutat, hogy tanultak a pénzügyi válság eseményeiből, megértették, hogy a gyors és meggyőző válasz a legfontosabb a pénzügyi bizalom fenntartásában. Ennek ellenére ez olyan kockázati pálya, amelyet fél szemmel folyamatosan érdemes követni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.