Az orosz fegyverexport – amely az Egyesült Államok után a második legnagyobb volumenű a világon – a technológiai változások, a nemzetközi politikai elszigeteltség és a katasztrofális ukrajnai háború súlya alatt összeomlani látszik – derül ki a világ vezető fegyveripari megfigyelőszervezetének (Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet – SIPRI) új adataiból.
Az európai NATO-államok öt év alatt 65 százalékkal növelték fegyverimportjukat,
hogy megerősítsék arzenáljukat válaszul az Oroszország általi fokozott fenyegetésre – állapította meg a SIPRI. Európa csúcstechnológiát alkalmazó hadiipari vállalatai jó helyzetben vannak ahhoz, hogy hasznot húzzanak a modern hadviselés követelményeiből, még ha egyelőre nem is érik el a kívánt méreteket.
Oroszország katonai exportja 31 százalékkal csökkent az elmúlt öt évben a 2017-ben közölt adatokhoz képest, ami veszélyezteti Moszkva pozícióját a világ második legbefolyásosabb fegyverkereskedőjeként
– derül ki a SIPRI hétfőn közzétett adataiból.
Oroszország részesedése a globális fegyverexportból 2013–2017 és 2018–2022 között 22 százalékról 16 százalékra csökkent, amivel messze lemarad a katonai export 40 százalékát adó Egyesült Államok mögött, és csak kevéssel előzi meg Franciaországot, amely a fegyverexport 11 százalékának forrása volt az elmúlt öt évben – írja a Newsweek.
A SIPRI legfrissebb adatai az orosz katonai exportőrök számára borús képet festenek. A Nyugat a Krím 2004-es annektálása óta Oroszország elszigetelésén dolgozik. Az erőfeszítések pedig fokozódtak azóta, hogy 2022 februárjában orosz csapatok ismét ukrán területre vonultak be. Az ukrajnai orosz veszteségek magas aránya nyomás alá helyezi a védelmi ágazat gyártóit, ahogyan a kulcsfontosságú orosz fegyverek mérsékelt teljesítménye is, amelyek a jelek szerint nem képesek felvenni a harcot az ukrán csapatok által használt legfejlettebb NATO-fegyverekkel. Moszkva korlátozott katonai sikerei tömeges, nehézkes offenzívákból származnak.
A Kreml korai kudarca, amely az ukrán kormányt egy költséges, rosszul előkészített, Kijev elleni villámháborúval gyengítette volna meg, megmutatta Moszkva drága, évtizedes modernizációs törekvéseinek korlátait, valamint a korrupció és a szovjet korabeli szervezeti felépítés okozta makacs rothadást.
Putyin és szövetségesei megpróbálták Oroszországot olyan, technológiailag fejlett hatalomként bemutatni, amely képes felvenni a versenyt észak-amerikai és európai riválisaival, de az a tény, hogy képtelenek bevetni az állítólagosan legfejlettebb fegyvereiket, például a T-14 Armata harckocsit és a Szu-57-es vadászrepülőgépet, másról árulkodik.
A legnagyobb államok nem bíznak annyira az orosz technológiában. Az orosz technológia fejlődése egyes területeken rendben van, de összességében nem elég fejlett. Mindez sok kérdőjelet vet fel azzal kapcsolatban, hogy az oroszok képesek lesznek-e 10, 20, 30 év múlva is megfelelő fegyvereket szállítani
– mondta Siemon Wezeman, a SIPRI vezető kutatója.
Bár Moszkva afrikai fegyverexportja 23 százalékkal csökkent a vizsgált időszakban, Oroszország – megelőzve Kínát – még mindig a legnagyobb fegyverszállítója az afrikai régiónak. Az Egyesült Államok igyekszik nyomást gyakorolni Oroszország potenciális és meglévő vásárlóira, hogy ne vegyenek fegyvert az oroszoktól. Ez történt például India és Indonézia esetében is: az utóbbi lemondott egy orosz harci repülőgép megrendeléséről is, ahogy Egyiptom is.
A SIPRI adatai kijózanító képet festenek Oroszország csökkenő vonzerejéről: India – Oroszország legnagyobb piaca – 37 százalékkal kevesebb fegyvert vett az oroszoktól, mint öt évvel ezelőtt. Bár a Kínába irányuló export 39 százalékkal, Egyiptomba pedig 44 százalékkal nőtt az említett időszakban, a hosszú távú kép nem biztató.
Oroszország 2021–2022-ben nem exportált fegyvert Egyiptomba, és a Kínába irányuló szállítások volumene 2020-2022-ben is jóval kisebb volt, mint 2018–2019-ben. Valószínű, hogy a két állam megrendeléseinek volumene a következő években csökkenni fog – olvasható a SIPRI jelentésében. A kínai piac teljesen eltűnőben van: a kínaiak véglegesítik a technológiai fejlesztéseiket, és amikor ez befejeződik, már nem fognak semmit sem vásárolni az oroszoktól – fejtette ki Wezeman.
Putyin oroszországi álma az elrettentő katonai erő alapjaira épült. A Kreml költséges ukrajnai háborúja Putyin új orosz birodalmának egészen más jövőjét vetíti előre: néhány év múlva Oroszország a harmadik vagy akár a negyedik helyre is visszacsúszhat a globális katonai exportot illetően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.