Az olasz pénzügyminisztérium kedden hozza nyilvánosságra új előrejelzését, amelyben a Reuters magas rangú forrásokból származó értesülése szerint emelik az idei növekedési kilátásokat. A becslés szerint GDP a novemberben jelzett 0,6 helyett egy százalékkal bővül az idén. A jövő évi kilátásokat azonban kedvezőtlenül befolyásolja, hogy az Európai Központi Bank (EKB) emeli a kamatlábakat az infláció megfékezése érdekében. A gazdaság 2024-ben ezért a korábban várt 1,9 helyett csak 1,4 százalékkal nő.
Giancarlo Giorgetti pénzügyminiszter már korábban is bírálta az EKB-t , hangsúlyozva, hogy a magas kamatlábak veszélyeztetik a növekedést. A gazdasági előrejelzéseket egy másik kulcskérdés is befolyásolja, mégpedig az, hogy Olaszország képes-e felzárkózni az Európai Unió koronavírus-járvány utáni helyreállítási finanszírozási programjához.
A Reuters ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy Rómának 2026-ig mintegy 200 milliárd euró támogatást és olcsó kölcsönöket kell kapnia, de a kormány lemaradásban van mind a Brüsszellel egyeztetett célok és mérföldkövek elérése, mind a már folyósított összegek elköltése terén.
Ami a költségvetést illeti, a kormány célja változatlanul az, hogy a hiány ne haladja meg az idén a GDP 4,5 százalékát. Ez elérhetőnek tűnik, mivel a jelenlegi trendeket figyelembe véve az ennél alacsonyabb, 4,35 százalékos lesz.
Ez akár hárommilliárd eurós potenciális mozgásteret biztosít további kiadások vagy adócsökkentések formájában.
Tavaly a hiány elérte a GDP nyolc százalékát, de a kormány fokozatosan kivezeti a 2020 óta alkalmazott erőteljesen expanzív politikát , amelynek az volt a célja, hogy enyhítse a járvány és az energiaválság hatásait. A deficit a tervek szerint 2024-ben a GDP 3,7 százalékára esik vissza.
Fokozatosan csökkenteni szándékoznak az államadósságot is, amely arányaiban a legmagasabb az eurózónában Görögország után. A cél, hogy az 2025-re a GDP 140,9 százalékéra essen vissza a 2022-es 144,4-ről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.