A nagy magánfinomítóknak és az állami olajóriásoknak köszönhetően Kína áprilisi orosz olajimportja minden valószínűség szerint túlszárnyalja a márciusi rekordot. Eközben a kisebb finomítótársaságokat olcsó, alternatív beszerzési források felkutatására ösztökélik, azt javasolják, hogy üzleteljenek Iránnal vagy Venezuelával.
Hszi Csin-ping elnök moszkvai vizitje és baráti légkörben lezajlott tárgyalásai után a PetroChina és a Sinopec ismét Moszkva felé fordult, ami nagy keresletet támaszt az orosz nyersolajra. De a nagy magánfinomítók is erősítenék oroszországi kapcsolataikat: a Refinitiv, a Vortexa és a Kpler adatai szerint
az orosz olaj jelentős diszkontja miatt a Hengli Petrochemical és a Jiangsu Eastern Shenghong is vesz nyersolajat a szankcionált országból.
Márciusban négy, egyenként 740 ezer hordós, alacsony kéntartalmú ESPO-típusú olajrakomány érkezett Dalian kikötőjébe, míg két másik tanker áprilisban követte őket a Kpler adatai szerint. A Shenghong márciusban 720 ezer, áprilisban pedig 1 millió hordó ural típusú orosz olajat importált. Ugyanennyit hozott be Kínába a PetroChina is áprilisban Mianmar egyik kikötőjén keresztül, amely csővezetékes kapcsolatban áll jünnani finomítójával.
Az érintettek nem erősítették meg a Bloomberg értesüléseit, a vámadatok azonban alátámasztják azokat, és rekordmennyiségű behozatalról tanúskodnak: a kínai hatóság szerint az ország olajimportja – beleértve a csővezetéket és a hajókat – rekordszintre, 9,61 millió tonnára, azaz napi 2,26 millió hordóra emelkedett márciusban.
Valószínűleg rekordra gyorsul áprilisban az orosz ural alaptípus kínai importja, egyre több finomító kezdi meg a használatát
– mondta Emma Li, a Vortexa elemzője. Ebben a hónapban 700 ezer hordó érkezhet naponta Kínába, a márciusi 600 ezer után.
Míg márciusban az orosz ural hordójának határidős ára 14 dollárral volt az északi-tengeri brent alaptípusé alatt, addig júliusi szállításra a különbözet már csak 9 dollár. Hasonló a trend az ESPO olajfajta esetén is, júniusra 5,5 dollárra csökken a diszkont a márciusi 8,5 és a májusi 6 dollárral szemben. A kelet-szibériai vezetékről elnevezett ESPO-ból a kisebb finomítók már korábban bevásároltak, amikor a szankciók miatt az Európai Unió gyakorlatilag egésze hirtelen lemondott az orosz nyersanyagról.
Az áremelkedéssel azonban valószínűleg ezek a kisebb társaságok visszatérnek az alapvetően gyengébb minőségű venezuelai, iráni és sarkvidéki orosz olajhoz.
A trend már el is kezdődött, ugyanis a legtöbb kis finomítónak otthont adó Sangtun tartományba márciusban rekordmennyiségű, 4,2 millió sarkvidéki orosz olaj érkezett.
Érdekesség, hogy a malajziai olajból is egyre többet importálnak: a múlt hónapban több mint egymillió hordó érkezett, ami bő 60 százalékos növekedés. Kína márciusban napi 409 ezer hordó iráni nyersolajat importált, ami több mint kétszerese a januári mennyiségnek – erről szólnak a Kpler adatai.
A márciusi kínai szénszállítmányok volumene 41,2 millió tonnát tett ki, ami a második legnagyobb mennyiség a 2020. januári 43,6 millió után. A kínai gazdaság nyersanyagigénye a Covid-zárlatok feloldása óta a gazdaság felpörgésével együtt folyamatosan nő,
a beszerzések azért is vannak ilyen magas szinten, mert a kormány az energiabiztonságot prioritásként kezeli,
nem akarják, hogy a termelést a koronavírus miatti zárlatok után az energiahiány lassítsa. Ezt az is bizonyítja, hogy a szén vámmentességét az év végéig meghosszabbították.
Indonézia, a legnagyobb beszállító továbbra is a kínai import több mint felét adja, de az oroszországi vásárlások is elérték a 8,8 millió tonnát, ami csaknem háromszorosa a tavalyi hasonló időszakinak.
A mongol szénimport 5,8 millió tonnát tett ki, míg az Ausztráliából érkező rakományok 2,2 milliót nyomtak. Peking az év elején lehetővé tette az erőművek és acélgyárak számára, hogy újra felvásárolják a kiváló minőségű ausztrál készleteket.
Közben Peking sem volt tétlen, rekordra pörgette a hazai kitermelést, pontosan akkor, amikor (a tavaszi időszakban) a fűtés energiaigénye csökkent, a légkondicionálási szezon pedig még nem indult el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.