Ahogy az autógyártók esetében a múlt századfordulón, úgy most a digitális eszközökkel kapcsolatban is úgy érdemes megközelíteni a befektetéseket, hogy nemcsak a termékre, hanem az azt körülvevő általános technológiákra fókuszálunk, és végiggondoljuk, hogy milyen infrastruktúrára lesz szükség, ha az ágazat beindul.
A Citigroup kiadott egy új kutatási jelentést, amelyben a kriptovaluták piacán – egy olyan eszközosztályban, ahol az elmúlt két évben borús volt a hangulat – egyre erősebb bikaviadal fog kialakulni.
A tézis szerint a blokklánc és a kapcsolódó technológiák a következő hat-nyolc évben egymilliárd felhasználóval, értékük pedig ezermilliárd dollárral fog megnőni.
Ehhez viszont a szektoron belül először a befektetési gondolkodásmódnak is meg kell változnia. A 162 oldalas jelentés a következő példát használja fel a probléma bemutatásához: 1900-ban valaki megjósolja az autó által okozott hatalmas gazdasági és kulturális változást. Egy ilyen esetben az okos döntés elvileg az lett volna, ha befektetünk az autógyártókba – sokan ezt tették, ám a legtöbb induló vállalkozás abban az időben megbukott. Shortolhattuk volna a lovaskocsi-cégeket, ám ez sem praktikusabb, mint az egyenes befektetés, arról nem is beszélve, hogy a szekérkészítők könnyen átvándorolhattak az autóiparba.
Ehelyett érdemes inkább Henry Fordnak, a modern autógyártás atyjának a példáját követni.
Ford valamilyen szinten meg tudta jósolni azokat a társadalmi változásokat, amelyeket a gépjárművek elterjedése okozott. A vállalata az évek során biztosította, hogy az autóépítéshez szükséges ellátási láncok stabilak maradjanak – az alkatrészek, az üveg, a bőr, de még az akkor még egzotikus gumi gyártása is az ő tulajdonában volt. Ezzel párhuzamosan számos útépítő és betonozócégbe is befektetett, valamint benzinkutakat telepített, hogy a termékét hosszú távon is használni lehessen.
De még ő sem láthatta előre a világot körbeölelő autópályákat, a külvárosok, valamint a velük járó életmód elterjedését, a motelek, autósbüfék vagy a pihenők kiépülését, és még számtalan technológiai, társadalmi és gazdasági változást, amelyek ma alapvető részei az életünknek.
A befektetőknek is hasonló módon kell hozzáállniuk a kriptóhoz. Nemcsak érdekes újdonságként vagy alternatív pénznemként érdemes a technológiára gondolni, hanem egy potenciálisan „világmegváltó” termékként, amelynek szüksége lesz a kapcsolódó infrastruktúrára.
A Citigroup jelentése több olyan kulcsfontosságú technológiára összpontosít, amelyek már ma is léteznek: a „digitális-decentralizált személyazonosságok”, a „nem feltáró bizonyítékok” és az „orákulumok” – bár a laikusok számára ezek a találmányok semmit nem jelentenek, már most szerves részét képezik a blokkláncoknak. A kriptóhoz hasonlóan ezek a találmányok még nem terjedtek el eléggé, de a technológiák párhuzamosan haladnak egymással:
elég csak a bitcoin-ATM-ekre gondolni, amelyek pár év alatt ellepték az európai városokat, amikor az alapjukat adó pénznem elkezdett népszerűvé válni.
Az ilyen technológiáknál korán meg kell vizsgálni, hogy vajon helyet kaphatnak-e a jövőbeli kripto-ökoszisztémában – az is lehet, hogy ezekbe jobban megéri befektetni, mint egy ismeretlen, labilis kriptovalutába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.