A stratégiai nyersanyagokért folytatott globális küzdelem újabb epizódjáról számol be a Newsweek: az általuk megszerzett memorandum szerint az amerikai kormány támogatja, hogy egy kanadai cég szerezzen meg „hatalmas diszkonttal” egy hatalmas nikkelbányát a maják földjén, Guatemalában, ami ellen már régóta folytatnak elkeseredett harcot az őslakó indián közösségek.
A stratégiai fémek megszerzésében Kína tett szert jelentős előnyre, és az Egyesült Államok küzdelmének a térnyerésre a közép-amerikai ország lehet az új frontja az amerikai lap szerint.
A Fenix Nikkel Projekt tulajdonosa a svájci székhelyű Solway Investment Group, amelyet azonban az USA szankciók alá helyezett, mert az a vád érte, hogy orosz befolyás alatt áll, illetve hogy környezetszennyező módon bányássza a nikkelt. A keleti El Estor közelében elhelyezkedő komplexum értékét legfeljebb egymilliárd dollárra becslik, már az 1960-as évek óta működik, és a helyi indián közösségek folytonos ellenállása mellett dolgozik.
A Newsweek információi szerint az amerikai kormány támogatja, hogy a projektet a montreali székhelyű Central America Nickel (CAN) szerezze meg. Ezzel a nikkelbánya nyugati érdekkörbe kerülne, miközben globálisan a ritkaföldfémek bányászatának mintegy 63 százalékát, a feldolgozásának pedig 85 százalékát Kína ellenőrzi.
A korróziónak rendkívül ellenálló nikkelt és ötvözeteit rengeteg célra használják a pénzérméktől a gázturbinák, rakétahajtóművek és páncélzatok gyártásáig.
El Estor maja halászai az elmúlt években azért kerültek összeütközésbe a bányavállalattal, mert szerintük az szennyezi a Balaton méretű Izabal-tavat, amely a megélhetési forrásukat jelenti. A feszültség szülte tiltakozások összecsapásokhoz is vezettek a nagy számban kivezényelt rendőrökkel és katonákkal 2001-ben, s az ellenségeskedés és azerőszak azóta is folytatódott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.