BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zárolná a külföldi cégek vagyonát, és privatizációt sürget az orosz bankvezér

Moszkvának át kellene vennie a külföldi cégeket, és zárolnia kell oroszországi vagyonukat Andrej Kosztyin szerint, aki egyben közölte: több szektorban privatizációra lenne szükség, de a kormány továbbra is ellenőrizné az érintett vállalatokat.

Moszkvának minél több magántőkére van szüksége, ezért a nagy állami vállalatoknál részleges privatizációra van szükség – jelentette ki az állam kezében lévő VTB bank vezérigazgatója, Andrej Kosztyin a Rosszija 24 hírtelevíziónak adott interjújában.

VTB bank CEO Andrey Kostin attends the Saint Petersburg International Economic Forum (SPIEF) in Saint Petersburg on June 17, 2022. (Photo by Olga MALTSEVA / AFP)
RUSSIA-ECONOMY-POLITICS-SPIEF
Fotó: AFP

Kosztyin úgy vélekedett, hogy a cégekben lévő állami tulajdon egy részét lehetne magánosítani, de a kormány továbbra is ellenőrizné ezeket a vállalatokat. Szerinte egyes iparágakból hiányzik a verseny, ami a szovjet időkből maradt meg, ezért a befektetők máshova vitték a pénzüket. A cégvezér közölte: a Rosztelecom távközlési szolgáltató, a Rosztec védelmi konglomerátum és a Roszatom leányvállalatai privatizálhatók – írja a Reuters.

Ne szalasszuk el azt a pillanatot, amikor magántőkét vonhatunk be ezekbe az iparágakba

– mondta Kosztyin. Hangsúlyozta: az általa javasolt intézkedések nem jelentenék az állami vagyon olcsó kiárusítását, és nem hoznák vissza a 1990-es években lezajlott privatizációt. Az utóbbi miatt bírálta a folyamatot irányító, a háború után külföldre távozó Anatolij Csubajszt is. Arról is beszélt, hogy több állami beruházásra van szükség, amit az államadósság szintjének növelésével képzel el. Kosztyin kifejtette, hogy Moszkvának át kellene vennie a külföldi cégeket, és zárolni kell oroszországi vagyonukat, válaszul a szankciókra. 

Azt mondták, hogy a német egységünk nem működhet tovább

– mondta Kosztyin, amihez hozzátette: a VTB német leányvállalatát csődeljárás alá vonták, vagyonát befagyasztották. Szerinte hasonló eljárásra van szükség Oroszországban és erre addig van szükség, amíg érvényben vannak az eurázsiai ország ellen hozott intézkedések. Példaként említett a Fortum finn energetikai vállalatot, amely tavaly májusban közölte, hogy kivonulna Oroszországból, bár erre azóta sem került sor.

Önálló szélturbinalapát-gyártásra is készülnek az oroszok

Két Roszatom-alapítású cég gyárt majd szélturbinalapátot, miután az ezeket a termékeket helyben előállító dániai Vestas kivonul Oroszországból. A két orosz társaság a Novavind és Jumateksz. A Roszatom ráerősít a szélerőművek alkatrészeinek helyi gyártására is. Az önálló termelés az Uljanovszk régióban indulna 2025-ben. A beruházás indításához több mint 2 milliárd rubelre lesz szükség, ez körülbelül 9,1 milliárd forint.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.