BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egekben az építőanyagárak: felújítás nélkül telhet a nyári szezon Ukrajnában

A háború súlyosan érintette a gazdaság különböző ágazatait, beleértve az építőanyagipart. Több üzem megsérült, megsemmisült vagy megszállás alá került Ukrajnában. Ez a logisztikai költségek emelkedése mellett egyes termékek hiányához és emelkedő árakhoz vezetett.

A háború során a piac összezsugorodott, sok vállalkozás veszett oda. Az idei év elejéig 64 nagyvállalat, 300 közepes és körülbelül ezer kisvállalkozás zárt be Ukrajnában. 

Fotó: AFP

Kosztyantin Szalij, az Építőanyag-gyártók Összukrajnai Szövetségének vezetője szerint kirívóan sok, elsődleges nyersanyag-kitermelést szolgáló kőbánya és néhány feldolgozó vállalkozás is az ideiglenesen megszállt területeken ragadt. 

Szerhij Budnyikov, az Epicentr bevásárlóközpont-lánc építőanyag-részlegének az igazgatója elmondta, a háború előtt a Henkel Bautechnik cég négy gyárat működtetett Ceresit márkanév alatti építőipari keverékek gyártására, ám 2022. február 24. után mindegyik üzem felfüggesztette a munkát. 

„Két üzem Lemberg és Kijev megyében fokozatosan újraindította a tevékenységét. A másik kettő nem működik, mivel az egyik az orosz csapatok által ideiglenesen megszállt területeken található, a másikban pedig jelentős károk keletkeztek”

 – tette hozzá. 

Budnyikov felhívta a figyelmet arra is, hogy a Knauf bahmuti gyárai szintén tönkrementek, ami 2022 áprilisától júliusáig a gipszkarton és szárazgipsz-alapú építőkeverékek hiányához vezetett. Ez a Lengyelországból, Magyarországról, Romániából és Törökországból származó gipszkartonimport növekedését serkentette Ukrajnában. A deficit nyár elején szűnt meg, amikor a Knauf üzemet nyitott Kijevben és felszámolta a hiányt. 

Az orosz megszállás miatt teljesen átalakult az építőanyagok piaca. Az Epicentr szakértői megjegyezték, 2022-ben 70 százalékkal csökkent a közönséges tégla beszállítóinak száma, mivel a legnagyobb működő üzem, a Gir-International leállította acmunkát. 

„Még nehezebb a helyzet a burkoló- és klinkertéglapiacon. A gyártás összesített visszaesése 75,4 százalék. A hat meglévő burkolótégla-gyártó közül kettő nem működik, a többiek  legfeljebb évi négy alkalommal dobtak piacra termékeket” – közölte a cég. 

Emellett az országban a pórusbetongyártás volumenének veszteségei is elérik a 80 százalékot. 

„Tavaly csak egy pórusbetonüzem működött, az Orientyr BudElement, amely 2023-ban is folytatja a tevékenységét. Hat másik felfüggesztette a munkát, ám az idén részben megkezdték a termelést, ami lehetővé tett némi fejlődést” – derül ki az összesítésből.   

Nincs üveg 

Az Építőanyag-gyártók Összukrajnai Szövetségének szakértői szerint jelenleg hiány van az ukrán gyártású üvegből.  

„Liszicsanszkban maradt az utolsó üveggyártó üzem. Ukrajnának körülbelül 750 millió négyzetméter üvegre lenne szüksége, az elmúlt években 35-38 milliót fogyasztottunk el. Nyomasztó a hiány, ami az árat is befolyásolja. Mindenünk megvan, ami az ablakgyártáshoz szükséges: fém, alumínium, műanyag, ám az üveg importált. Több darab nem túl jó minőségű” – fejtette ki a szervezet vezetője. 

Kosztyantin Szalij szerint jelenleg palahiány is megfigyelhető, ugyanis az azbeszttartalmú anyagok gyártása állami szinten már a háború előtt is tilos volt. Jelenleg egy olyan gyár üzemel Ivano-Frankivszkban, amely e káros anyag nélkül állít elő palát. 

Folyamatos az áremelkedés 

A termelési problémák szinte minden építőanyag költségét érintik. Volodimir Szementov, az INSPI Fejlesztési Társaság társalapítója és ügyvezető partnere kifejtette, 2022 februárja és 2023 áprilisa között különböző becslések szerint az építőanyagok ellenértéke átlagosan 30-35 százalékkal nőtt, több termék ára szinte a duplájára emelkedett.  

„Leginkább a beton, a pórusbeton és a tégla drágult. Tehát azok az anyagok, amelyekre a lakásépítés során a legnagyobb a szükség.

 Ugyanakkor nincs egységes statisztika vagy árpolitika. Minden cég keresi a lehetőséget a minőségi anyagok alacsony áron való beszerzésére” – hangsúlyozta. 

A szakember előrejelzése szerint az év végére az építőanyagok ára további 15 százalékkal emelkedik, egyes cikkek pedig 30 százalékkal is többe kerülhetnek, ám ez függ a kereslettől, a helyszíntől, valamint a devizapiac helyzetétől. 

Változtak az igények  

Az Epicentr hálózat felmérései szerint 2022-ben az építőanyagok iránti kereslet az ország nyugati felére tolódott el.  

„A legnagyobb, közel 80 százalékos visszaesést a tégla, a pórusbeton és a cement esetén tapasztaltuk. Valamivel alacsonyabb dinamikát mutat a csökkenés a belsőépítészeti termékeknél (átlagosan 9 százalék). Az egyik jelentős növekedést felmutató termékek a kandallók és a szilárd tüzelésű kályhák voltak. Ezek iránt több mint 40 százalékkal nőtt a kereslet” – számolt be a cég. 

Mindez az ukrán villamosenergia-rendszer ellen indított őszi támadássorozat miatt kialakult folyamatos áramszünetek következtében alakult ki, hiszen a hónapokig tartó áramkorlátozások megnehezítették a házak megfelelő fűtését a hideg időszakban. Így akik megtehetik, lehetőség szerint felkészítik otthonaikat a következő fűtési szezonra, ajtókat, ablakokat, homlokzatot cserélnek, esetleg szigetelik a házaikat, lakásaikat.  

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.