Donald Trump azt akarja, hogy az Egyesült Államok fizetésképtelenné váljon, amennyiben a demokraták nem egyeznek bele kiadáscsökkentésbe az adósságplafon emeléséért cserébe. „Azt mondom a republikánusoknak – képviselőknek, szenátoroknak –, hogy ha (a demokraták) nem mennek bele masszív csökkentésbe, akkor engedni kell a fizetésképtelenséget” – mondta a volt elnök, aki ismét harcba száll a Fehér Házért, és jelenleg a republikánus párt legerősebb jelöltaspiránsa.
Meggyőződése azonban, hogy nem jutnak el erre pontra, mert a demokraták „abszolút beadják a derekukat”, mert el akarják kerülni a fizetésképtelenséget. „De még az is jobb, mint amit most csinálunk, mert pillanatnyilag úgy szórjuk a pénzt, mint egy részeg tengerész” – jelentette ki a CNN által szervezett választási vitán.
A riporter sürgetésére megismételte:
Jobb, ha most tesszük meg, mint később, mert meg kell mentenünk az országot. Az országunk haldoklik. Tönkreteszik az országot az ostoba, a nagyon ostoba emberek.
Trump alig pár héttel azelőtt szólalt meg az ügyben, hogy az Egyesült Államok Janet Yellen pénzügyminiszter figyelmeztetése szerint kifogy a pénzből, és nem tudja tovább fizetni a számlákat az adósságplafon emelése nélkül. Az adósságplafon körüli politikai csatározás egyre nagyobb feszültséget generál a piaci szereplők között, a tőzsdék azonban egyelőre nem remegtek meg.
Yellen már korábban figyelmeztetett, hogy gazdasági katasztrófával fenyegeti az amerikai háztartásokat és a globális pénzügyi rendszert is, ha nem emelik időben az adósságplafont. Ezt most ismét megerősítette Japánban, a legfejlettebb ipari országokat tömörítő G7-ek pénzügyminisztereinek háromnapos tanácskozása előtt tartott sajtótájékoztatóján.
Figyelmeztetett, hogy az adósságplafon emelésének elmaradása aláásná Washington nemzetközi vezető szerepét, és veszélybe sodorná a nemzetbiztonságot.
A Yellen előrejelzése szerint június 1-jére várható fizetésképtelenség „gazdasági és pénzügyi katasztrófát okozhat”, ami „globális visszaesést váltana ki” és valószínűleg „messze visszavetné a világot”, fogalmazott. „A fizetésképtelenség őszintén szólva elképzelhetetlen. Amerikának soha nem lenne szabad fizetésképtelenné válnia” – tette hozzá.
Az újságírói kérdésre, hogy van-e hosszú távú megoldás a visszatérő problémakezelésére, Yellen azt javasolta, hogy jobb lenne, ha az amerikai törvényhozás lemondana arról, hogy megszabja a kormányzati hitelfelvételre vonatkozó felső határt.
Személy szerint úgy gondolom, hogy más rendszert kellene találnunk. A kongresszus eltörölhetné az adósságplafont, vagy másképp kezelhetné a kérdést
– válaszolta.
Joe Biden elnök pénteken egyeztet ismét a kongresszus két házának vezetőjével, köztük a Trump támogatójának számító Kevin McCarthy képviselőházi elnökkel az adósságplafonról. Az első megbeszélésük eredménytelenül zárult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.