BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Kochi,,India,-,February,13,,2020,-,"jag,Pavitra"oil,And

Csúcsra pörgette India az orosz olaj vásárlását

Májusban rekordmennyiségű, 1,96 millió hordó olajat vásárolt India Oroszországtól.

Az előző hónaphoz képest 15 százalékkal növelte orosz olajimportját India, májusban 1,96 millió hordó energiahordozót vásárolt Moszkvától. A nagybevásárlást az is fűthette, hogy a dél-ázsiai ország 68,21 dollárért, a háború kitörése óta a legalacsonyabb áron hozzájutott az olajhoz. 

Kochi,,India,-,February,13,,2020,-,"jag,Pavitra"oil,And
Fotó: Shutterstock

A nyomott ár rávilágíthat arra, hogy Oroszországnak minden cent bevételre szüksége van, hogy finanszírozza a háborút. Igaz, az amerikai könnyűolaj ára is csökkent májusban. Az előző hónapot 75 dollár környékén nyitotta a WTI hordója, és május végén 68 dollár körül kellett fizetni érte. Bizonyára Oroszországnak a tőle vásárolni hajlandókat is meg kell tartania – akár árkedvezmények árán is, ugyanis a szankciók miatt a régi nagy vásárlója, Európa elfordult tőle.

India sem jár rosszul

A nagy ázsiai ország, India sem jár rosszul az orosz olajjal. Többi nagy beszállítójától ugyanis drágábban kapja a nyersanyagot. A szaúdi olajért hordónként 86,96 dollár kellett utalnia áprilisban, míg az iraki olaj hordóját 77,77 dollárért szerezte be áprilisban. Ugyan a májusi adatok csak a jövő héten jelennek meg, az árak valószínűsíthetően estek, ugyanis a globális benchmark brent ára 9 százalékot csökkent a múlt hónapban.

A Vortexa elemzője szerint az indiai finomítók továbbra is „falják” az orosz olajat, ugyanis a közel-keleti fajtáknál olcsóbban hozzájutnak a nyersanyaghoz.

 Az ural és a szokol fajta keresettsége nőtt a leggyorsabban, de a teljes vásárolt mennyiség júniusban is júliusban is emelkedhet.

Az indiai olajimport alakulása 2023. május
 

Előrelépés Ceyhanban – bővülhet a globális olajkínálat

Folyamatosak a tárgyalások Irak és Törökország között, hamarosan újraindulhat az olajexport Ceyhanon keresztül

– mondta Hayyan Abdul Ghani iraki olajminiszter egy televíziós interjúban.

Törökország márciusban az után zárta le a vezetéket, hogy az OPEC második legnagyobb termelője azt állította, Ankara megszegte az 1973-as csővezetéktranzit-megállapodást, mert Bagdad beleegyezése nélkül engedélyezte a kurd régióból származó nyersolaj exportját.  

A múlt hónapban Abdul Ghani olajminiszter a vezeték újraindítására vonatkozó kérését elutasította a török fél. Irak exportja májusban az elmúlt közel két év legalacsonyabb szintjére esett vissza a vezeték működésének szüneteltetése miatt.

Abdul Ghani szerint az árak a jelenlegi szinteken stabilizálódhatnak rövid távon, de a következő hónapokban emelkedés várható. 

Szaúd-Arábia közben bejelentette, hogy napi egymillió hordóval csökkenti a kitermelt mennyiséget júliustól, ami szintén felfelé tolhatja az árakat. Ha a ceyhani vezeték újraindul, azzal napi 500 ezer hordóval nő a kínálat, és ez megnyugtathatja a piacot – vélekedett az iraki olajminiszter. Hozzátette: valóban diverzifikálnák a szállítási útvonalaikat, de a Szíriával kötött Kirkuk–Baniyas exportvezetéket nem tekintik a Ceyhan-vezeték alternatívájának.

Irak továbbra is elkötelezett a Párizsban elfogadott klímacélok mellett, azaz 2030-ig felhagy a földgáz melléktermékként való elégetésével az olajmezőkön. Amint elindul egy integrált gázfejlesztési projekt a francia Total Energiesszel, öt déli mezőn leállítják a gáz „fáklyázását”. Összességében Iraknak 5-7 évre van szüksége ahhoz, hogy gázból önellátóvá váljon.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.