A berni kormány szerdán végérvényesen elutasította a Ruag svájci hadiipari konszern megkeresését, hogy raktárkészletéből eladhasson 96 Leopard 1 típusú páncélost Németországnak, ahol az előzetes megállapodás szerint azokat üzemképessé tették volna, majd katonai támogatásként továbbküldték volna Ukrajnának.
A kabinet Svájc hagyományos semlegességével és a hadiipari eszközökre vonatkozó törvényével indokolta döntését. A jogszabály tiltja, hogy hadianyagot szállítsanak olyan országoknak, amelyek fegyveres konfliktusban vesznek részt. Hasonló indokkal utasítja el Svájc harckocsiban alkalmazható lövedékek továbbadását is.
A Ruag évekkel korábban vásárolta a páncélosokat Olaszországtól, majd elraktározta őket.
Az eredeti elképzelések szerint továbbadták volna vagy alkatrész-utánpótlásként használták volna őket. A német hadseregnél (Bundeswehr) 20 éve kivonták a típust a szolgálatból.
Egy másik, szintén harckocsikkal kapcsolatos megkeresés ügyében viszont a svájci kormány jóváhagyó álláspontra helyezkedett. A német Rheinmetall hadiipari konszern azzal fordult Svájchoz, hogy visszavásárolna 25-öt a korszerűbb, Leopard-2 típusú páncélosokból a német kormány azon ígéretével, hogy nem küldik ezeket tovább Ukrajnába, hanem a NATO-tagállamok kijevi vezetésnek nyújtott támogatása miatt megcsappant készleteket töltenék fel. A svájci kabinet jelezte, hogy ennek az ügyletnek nem látja akadályát, de a törvényhozásnak még jóvá kell hagynia.
A NATO-tagállamok még egy évre Jens Stoltenberget akarják főtitkárnakMandátuma szeptember végi lejárta után plusz egy évig szeretnék maradásra bírni a norvég diplomatát. Stoltenberg 2014 óta tölti be a pozíciót. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.