Habár az Egyesült Államokban enyhül az infláció mértéke, a benzin ára kilenchavi csúcsra emelkedett a héten. A drágulásnak több oka is van, közülük az egyik, hogy az emberekhez hasonlóan az olajfinomítók sem bírják a tartósan rekkenő hőséget. Amikor ugyanis a hőmérséklet eléri a 37 Celsius-fokot, a létesítmények termelése csökken. A kánikula miatti kínálatkiesés ráadásul pont a nyári utazási szezonra esik, amikor a szokásosnál többet tankolnak az emberek.
Tom Kloza, az Oil Price Information Service elnöke a finomítók működését a motorhoz hasonlította, amely ha nagyon meleg hőmérsékleten sokáig jár, tönkremehet. Ezért Texasban és Louisianában egyes finomítók kénytelenek lassítani a termelést. Andy Lipow, a Lipow Oil Associates tanácsadó cég elnöke szerint a benzin, a repülőgép-üzemanyag és a dízel előállításához a finomítók akár 480–530 Celsius-fokra is hevíthetik a kőolajat. A kész termék pedig a hőségben lassabban hűl. Ráadásul ilyenkor a tervezettnél több karbantartást is igényelnek a gépek.
A legtöbb finomító 37-38 Celsius-fokos kinti hőmérsékletben csak 85 százalékon működik.
Mivel az elmúlt években eleve csökkent a finomítói kapacitás, a piac egyre feszesebb. A dízel kulcsfontosságú a gazdaságnak; teherautók, hajók és vonatók üzemanyaga. A magasabb szállítási költségeket pedig végül a fogyasztókra hárítják.
A finomítók leállása miatti kisebb kínálat következtében felszökött a benzin ára is.
A benzin országos fogyasztói átlagára csak az elmúlt hónapban 31 centtel (110 forint) növekedett gallononként (1 gallon 3,79 liter) , ami így 3,83 dollárra (1372 forint) nőtt az American Automobile Association szerint. A benzin literje átlagosan 362 forintnyi dollárba került az amerikai kutaknál az elmúlt hónapban. Tehát a klímaváltozás az olaj- és gázipari vállalatokra is hat.
Mindazonáltal az olajvállalatokat nem kell félteni, mert olyan magasak a haszonkulcsaik, hogy bőven kitermelik a lassabb gyártási folyamat miatti értékesítéskiesést és pluszköltségeket. Ugyanakkor pont a magas árrések miatt a vállalatok mindent megtesznek, hogy maximalizálják az eladásaikat.
Habár a kiskereskedelmi árak továbbra is nőnek, a benzin amerikai nagykereskedelmi ára már platózik. Kloza szerint az üzemanyagárak is lassan csúcsra érhetnek – írja a CNN.
Természetesen nem csak az extrém hőség dobta meg az árakat, leginkább még mindig az olajárak a meghatározók. Június közepe óta az amerikai olajárak 22 százalékkal emelkedtek. A piac egyrészt recessziótól tart, másrészt attól, hogy Szaúd-Arábia és Oroszország beváltják az ígéreteiket, és korlátozzák a kínálatot. Szaúd-Arábia csütörtökön közölte, hogy további egy hónapig napi millió hordóval kevesebb olajat szállít, és belengette, hogy ősszel még többet visszatart a nyersanyagból. Oroszország pedig szeptembertől napi 300 ezer hordóval csökkenti az olajexportját.
Elszálltak a világpiacon a gázolajárak, és ez hozzánk is begyűrűzikÚjabb inflációs rémálom közeleg, részben a magas kereslet miatt. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.