BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fokozódik az ellenségeskedés Kína és Japán között

Ázsia két legnagyobb gazdasága több kérdésben (Szenkaku-szigetek, csip) is vitában áll, azonban a fukusimai atomerőmű megtisztított, de még mindig enyhén radioaktív hűtővizének tengerbe eresztése kiélezte a konfliktust a felek között.

Tokió a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elé citálhatja Kínát, miután Peking betiltotta a japán tengeri termékek behozatalát. A szigetország külügyminisztere, Hajasi Josimasza újságíróknak elmondta, hogy a távol-keleti ország különböző utakon, többek között a WTO keretein belül is megteszi a szükséges lépéseket az importtilalom miatt – írja a Reuters.

Japanese flying squids, Surumeika, are unloaded at Hakodate Fishing Port in Hakodate City, Hokkaido prefecture on June 3, 2022, the first day of fishing in the waters around southern Hokkaido.( The Yomiuri Shimbun ) (Photo by Taketo Oishi / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP)
Fotó: Taketo Oishi / AFP

A gazdasági tárcavezető, Takaicsi Szanae is közölte, hogy a WTO-panasz benyújtása is szóba jöhet, ha diplomáciai úton nem sikerült a konfliktust rendezni. Ázsia két legnagyobb gazdasága több kérdésben (Szenkaku-szigetek, csip) is vitában áll, azonban a fukusimai atomerőmű megtisztított, de még mindig enyhén radioaktív hűtővizének tengerbe eresztése kiélezte a konfliktust a felek között. Kína határozottan ellenezte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) által hitelesített tervet, aminek végrehajtása a múlt héten kezdődött meg. 

Válaszul Peking teljesen betiltotta a Japánból származó tengeri termékek importját és keményen bírálta Tokiót. Hongkong 10 japán prefektúrából függesztette fel a behozatalt. Japán tavaly 634 ezer tonna tengeri terméket exportált 387,3 milliárd jen (933,4 milliárd forint) értékben. Legfőbb piaca Kína 22,5 százalékkal, őt követi a statisztikákban külön kezelt Hongkong 19,5 százalékkal. A szigetország globális forgalmának 1 százalékát sem éri el a tenger gyümölcseinek kivitele, 

így ez részben politikai jelzés Kínától, bár a halászati ágazatot kellemetlenül érinti az intézkedés. 

A fukusimai vízkibocsátás miatt több tüntetésre is sor került Dél-Koreában és Kínában, valamint az elmúlt napokban telefonon zaklatják a japán cégeket, szállodákat, éttermeket és hivatalokat. Csiangszuban pedig tojással dobálták meg a japán iskolát és a kínai turisták is elkerülik a szigetországot: az utazási irodák arról számoltak be, hogy egyre többen mondják le az október eleji hétnapos nemzeti ünnep alkalmából a Japánba tervezett utazást.

Megrohamozták az emberek a boltokat – Sóhiány fenyegeti Kínát a fukusimai atomerőmű hűtővizének óceánba engedése miatt

Japán a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség jóváhagyásával a Csendes-óceánba engedte a fukusimai atomerőmű tisztított hűtővizét. Ez a döntés az országon belül és kívül is nagy felháborodást keltett. Kína megtiltotta a japán tengeri termékek importját a veszélyre hivatkozva. A kínai lakosság emiatt pánikvásárlásba kezdett, a legnagyobb városokban már elfogyott a boltok polcairól a só.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.