Bort iszik és vizet prédikál az állami apparátusban még hónapokkal ezelőtt megszorításokat foganatosító román kormány. A bukaresti kabinet májusban fogadott el sürgősségi rendeletet a költségvetési kiadások lefaragásáról, amelynek révén egymilliárd euróval remélik csökkenteni az elszabadult államháztartási deficitet. Azóta már tárgyalásokba bocsátkoztak az Európai Bizottsággal is a hiánycél felülvizsgálata érdekében.
A takarékossági intézkedések keretében létszámstopot vezettek be év végéig a közszférában, és leszögezték: a megüresedett közalkalmazotti állások betöltésére kizárólag a kormány jóváhagyásával lehet pályázatot kiírni.
Július 1-jétől nem lehet állásokat meghirdetni a közszférában,
kivételt képeznek azok a munkahelyek, amelyek egyedinek számítanak, speciális szaktudást igényelnek. Rendkívüli és indokolt esetben a kormány jóváhagyásával felvételt hirdethetnek a központi és helyi állami intézmények, ha az újonnan alkalmazottak bérköltsége beleilleszkedik az intézmények számára meghatározott személyzeti kiadási keretbe.
A kormányrendeletben rögzített megkötésekkel ellentétben egyáltalán nem lehetetlenültek el az alkalmazások, sőt folyamatosan bővül a közalkalmazottak száma Romániában. A legfrissebb adatok szerint júniusban 490-nel nőtt a közszférában foglalkoztatottak száma az országban, és a teljes létszám elérte az 1 284 199-et.
Az alkalmazottak tényleges száma azonban ennél is magasabb volt a hatodik hónapban, mivel a csaknem félezres bővülés nem tartalmazza a nyugdíjazás, felmondás nyomán vagy egyéb okokból megüresedett tisztségek betöltését. Ezt megelőzően, májusban sokkal látványosabb volt a bővülés, akkor 4395 új közalkalmazotti poszt jött létre.
Noha évek óta tudott, hogy a látványosan hízó államapparátus egyre nagyobb tehet a költségvetésnek, és az ágazat átfogó reformra szorul, a mindenkori kormányok előszeretettel hizlalták a közszférát. A Profit.ro gazdasági-pénzügyi portál cikke szerint
a júniusban leköszönt Nicolae Ciuca vezette kabinet havonta átlagosan 1383 új közalkalmazottnak adott munkát a mandátuma alatt, azt megelőzően a Florin Citu nevével fémjelzett kormány 835-tel, míg a többi kabinetek több mint 1300-zal gyarapították a közalkalmazottak létszámát havonta.
Az ágazat megreformálásának igénye egyébként nyilatkozatok szintjén ismét felmerült. Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök a napokban egy tévéinterjúban rámutatott, mindenkinek egyértelmű, hogy a közszférában reformra van szükség, eddig azonban senki nem akarta ezt felvállalni.
Itt az aktuális balek, aki felvállalja ezt a népszerűtlen feladatot
– fogalmazott a román kormányfő. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy számos azonos tevékenységi és hatáskörrel rendelkező közintézmény működjön Romániában, a rémségek házaként működő, lakóit kizsákmányoló öregotthonokat övező botrányokhoz hasonló válságok idején pedig rendre kiderül, hogy egyik sem végzi a munkáját.
Ciolacu a lemondását és előrehozott választások kiírását is belengette, ha liberális koalíciós partnerei nem támogatják az állami kiadások lefaragására és a költségvetési bevételek növelésére irányuló reformcsomagját. Leszögezte, hogy egyetlen közalkalmazott bére sem fog csökkenni a kormánya által tervezett további költségcsökkentések bevezetésével.
Viszont egyebek között megszüntetik azt a gyakorlatot, hogy számos vezető beosztású közalkalmazott megüresedett álláshelyek felett „őrködik”, ugyanakkor például megvonják az üdülési utalványt a havonta 10 ezer lejnél (1 lej 77 forint) többet kereső közalkalmazottaktól. A bukaresti balliberális kabinet a tervek szerint augusztus végéig fogad el újabb rendeletet az állami költségek lefaragásáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.