Megvonta az elérhető legjobb, AAA államadós-besorolást az Egyesült Államoktól a Fitch Ratings, csatlakozva az ugyanezt már 12 évvel ezelőtt meglépő S&P Global Ratings hitelminősítőhöz – ezzel az amerikai adósság a legnagyobb hitelminősítők rangsoraiban már csak a Moody’snál szerepel a legjobbak közt.
A Fitch döntését azzal indokolta, hogy várakozásaik szerint a következő években az államadósságteher tovább növekszik majd az országban, illetve az államháztartási mutatók is tovább romlanak majd, így az eddigi AAA besorolást AA pluszra módosították, a negatív figyelőlistáról ugyanakkor levették az országot, és a stabil kilátással látták el az új besorolást.
Egyes elemzők szerint a döntés alapvetően a nagyobb tőkét mozgató piaci szereplők körében indíthat el jelentősebb portfólióbeli átsúlyozást más, magasabb adósságbesorolással bíró országok eszközei felé, de a lakossági befektetők számára nincs különösebb jelentősége, főleg, hogy az amerikai piac már 12 éve nem élvezi mindhárom nagy hitelminősítő teljes bizalmát –
vannak azonban még országok, amelyek igen.
Az európai térségből Németország, Dánia, Hollandia, Svédország, Norvégia, Svájc és Luxemburg egyaránt élvezi a hitelminősítők teljes bizalmát, az öreg kontinensen kívül azonban már csak két ilyen államot találunk: Szingapúrt és Ausztráliát.
A rangsor következő fokára Kanada fér fel: az észak-amerikai ország adósságát ugyanis a három hitelminősítő közül ketten, az S&P és a Moody’s egyaránt a legmagasabb kategóriába sorolta, csak a Fitch esetében került az egyel alacsonyabb, AA pluszos rubrikába.
Szintén két hitelminősítő tartja a legjobbak között számon az Európai Unió államadósság-besorolását, esetében azonban az S&P csupán AA besorolást tartott helyénvalónak (ez a harmadik fokozat a vállalat elemzői körében).
Háromból egy AAA-t az Egyesült Államok is magáénak tudhat még,
ezzel a képzeletbeli dobogó harmadik fokára fel is fér.
Az amerikai adósságot az osztrák követi, a két ország közt meghúzódó rés azonban már szélesebb, mint a korábbi lépcsőfokok esetében. Ausztria ugyan AA pluszos besorolást kapott az S&P-től, a Moody’stól már csak Aa1-et, a Fitchtől pedig negatív kilátásokkal megtűzdelt AA pluszt, így lényegi különbséget képvisel a prémiumkategóriás adósságokhoz képest.
A rangsor másik végén, az egyes kötelezettségeivel szemben nemfizetővé vált országok között találjuk többek közt Oroszországot, Venezuelát és Libanonot, de hozzájuk közel helyezkedik el a CCC besorolású Belarusz, illetve a CCC pluszos Argentína és Ukrajna.
Hazánk államadóssága az S&P részéről BBB mínusz, a Moody’snál Baa2, míg a Fitchnél negatív kilátású BBB besorolást képvisel jelenleg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.