Bár előszeretettel támadja a magyarországi balliberális politikai oldal az akkumulátorgyárak építését, a szigorú környezetvédelmi előírások mellett zajló beruházások nemzetközi szinten is kiemelt jelentőségűek. Fokozott a verseny a fejlesztésekért, Magyarország pozíciója ebben elismerésre méltó – mutat rá a Magyar Nemzet cikke.
Nem véletlen az országok között versenyfutás, miután a nagy tárolókapacitású akkumulátorok gyártása globálisan is az egyik legdinamikusabban bővülő ipari területnek számít. Kiemelkedő szerepe van a közlekedés dekarbonizációjában és a megújuló energiaforrások egyre szélesebb körű alkalmazásában. A fokozott autóipari igényeket jól mutatja, hogy 2022-ben az Európai Unióban több mint 1,1 millió új elektromos autót értékesítettek, ami 28 százalékos emelkedés az egy évvel korábbihoz képest.
A Központi Statisztikai Hivatal elemzése rámutat, hogy a globális akkumulátorgyártás meghatározó szereplője Kína, 2021-ben ott gyártották a lítiumion-akkumulátorok háromnegyedét, az elektromos autóknak pedig több mint a felét.
Az akkumulátorgyártás hazánkban is stratégiai ágazattá vált, az elmúlt években az ipar húzóágazatának számított. Termelési értéke 2022-ben meghaladta a kétezermilliárd forintot, ezzel a feldolgozóipar negyedik legnagyobb szakágazata volt.
Az akkumulátorgyártást – jellegéből adódóan – nagyvállalati túlsúly, valamint erős exportorientáció jellemzi. Tavaly az értékesítési árbevétel 97 százaléka a külpiacokról származott. A termelés felfutásával párhuzamosan az alkalmazásban állók száma is kiemelkedően bővült az elmúlt években: 2022 végén már több mint hatezren dolgoztak az iparágban, hatszor annyian, mint 2019 elején.
A hazai akkumulátorgyártás kapacitásbővítése 2022-ben is folytatódott, 1400 milliárd forintot fordítottak ezen a területen beruházásokra, amivel a nemzetgazdaság egyik legnagyobb beruházójának számított – hívja fel a figyelmet a cikk. A feldolgozóipar beruházási értékének több mint harmadát jelentő villamosberendezés-gyártásban – az akkumulátorgyártó kapacitások kiépítésével összefüggő projekteknek köszönhetően – csaknem kétszer akkora volumenű fejlesztést valósítottak meg 2022-ben, mint a megelőző évben.
Az előrelépés az idén is folytatódik: nemrégiben jelentették be, hogy mintegy 580 milliárd forint értékű beruházással Nyíregyházán építi fel első európai üzemét a világ egyik legnagyobb akkumulátorgyártója, a kínai Sunwoda, és ennek nyomán több ezer új munkahely jön létre. Ennek kapcsán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a következőkre hívta fel a figyelmet: az elektromosautó-ipar nagy gyárépítései fogják meghatározni, hogy hol lesz gazdasági növekedés, és hol nem. Ez pedig nem csupán gazdasági, hanem környezetvédelmi ügy is, mivel a közlekedési szektor adja jelenleg a globális károsanyag-kibocsátás 14 százalékát.
A Sunwoda magyarországi fejlesztésével a világ tíz legnagyobb elektromosakkumulátor-gyártója közül már öt lesz jelen hazánkban, világpiaci részesedésük 49,4 százalék a szektorban.
Tavaly világszerte tízmillió elektromos autót adtak el, ami az értékesítés 14 százalékát teszi ki, míg az idei első negyedévben 25 százalékos növekedést jegyeztek fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.