Hszi Csin-ping kínai elnök eltökélt a lakásválság mielőbbi megoldásában, azonban az ingatlanfejlesztőktől sorra érkeznek a rossz hírek. Mindez azt is megkérdőjelezi, hogy a hatóságok rendelkeznek egységes tervvel a bajba jutott szektor stabilizálásában. Az Evergrande legfontosabb leányvállalata, a Hengda Real Estate tegnap este jelentette be, hogy nem fizeti ki egy négymilliárd jüan értékű kötvény tőke- és kamatrészét.
A Caixin pedig arról számolt be, hogy az Evergrande volt vezérigazgatóját és a korábbi pénzügyi igazgatót őrizetbe vették a kínai hatóságok. Mindezek fényében nem meglepő, hogy a vállalat részvényei tegnap 22 százalékot estek, ma pedig mintegy 7 százalékot gyengült a cég árfolyama. A világ legeladósodottabb ingatlanfejlesztője az elmúlt néhány évben értékének több mint 95 százalékát vesztette el.
A fejlemények a legrosszabbkor jöttek: az ingatlanpiac szereplői arra számítottak, hogy a pénteken kezdődő nyolcnapos nemzeti ünnep, az Aranyhét élénkülést hoz az ingatlaneladásokban. A tét idén sokkal nagyobb, mint valaha: a fejlesztők az eladásokból származó pénzre támaszkodnak, hogy teljesíteni tudják adósságkötelezettségeiket. Az ingatlanpiaci visszaesés veszélyezteti a kormány idei 5 százalékos növekedési célját, de Peking hosszú távon
csökkenteni akarja a gazdaság függőségét a szektortól.
A vevők arra számítanak, hogy az ingatlanok értéke tovább csökken, ami a legnagyobb visszatartó erő a vásárlókat illetően. A lakásárak augusztusban már tíz hónapja mérséklődtek, elsősorban a kisebb városokban. A tél beköszöntével pedig a lakáseladások szezonálisan tovább lassulnak, vagyis a fejlesztőkhöz még kevesebb pénz áramlik, miközben hatalmas adóssággal rendelkeznek.
Az Evergrande a világ legeladósodottabb ingatlanfejlesztője, amely 2021-ben bekövetkezett csődje óta folyamatosan a túlélésért küzd. A vállalat nem tud új kötvényeket kibocsátani, mivel a legnagyobb hazai leányvállalata, a Hengda Real Estate ellen vizsgálat indult. A cég 31,7 milliárd dolláros (több mint 100 ezermilliárd forint) adósságot görget maga előtt, a hongkongi bíróság pedig október végén dönt a felszámolási kérelemről.
Az ingatlanszektorban további olajat öntött a tűzre, hogy egy bermudai bíróság elrendelte az Oceanwide Holdings, egy másik nagy fejlesztő felszámolását, miközben a Country Garden is az összeomlás szélére került. A kínai fejlesztők adóssággondjai befejezetlen házakat és kifizetetlen beszállítókat eredményeztek, ami megingatta a fogyasztói bizalmat a világ második legnagyobb gazdaságában. Az ingatlanbefektetések, az eladások és az új építkezések megkezdése már több mint egy éve csökkenő tendenciát mutat.
Ingatlanválság Kínában, már a Moody’s is kongatja a vészharangotA Moody’s hitelminősítő is megkongatta a vészharangot a válság sújtotta kínai ingatlanszektort illetően, és stabilról negatívra minősítette a kilátását. A hitelminősítő szerint a szerződéses eladások körülbelül 5 százalékos csökkenése várható Kínában a következő hat-tizenkét hónapban, és az ingatlanvásárlások fellendítését célzó kormányzati intézkedések valószínűleg rövid és alacsony hatásúak lesz. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.