Csütörtökön lépett hatályba az európai csipgyártásról szóló törvény, amely átfogó intézkedéscsomagot vezet be az Unió ellátásbiztonságának, rugalmasságának és technológiai vezető szerepének a biztosítása érdekében a félvezetők terén – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
A félvezetők a digitális és digitalizált termékek alapvető építőkövei – az okostelefonoktól és az autóktól kezdve az egészségügy, az energia, a védelem, a kommunikáció és az ipari automatizálás kritikus alkalmazásain és infrastruktúráin keresztül a félvezetők központi szerepet játszanak a modern gazdaságban. Emellett erős geopolitikai érdekek és a globális technológiai verseny középpontjában állnak.
A ma bevezetett európai csiptörvény megerősítené a blokkon belül a gyártást, és ösztönözné az infrastruktúra kibővítését, valamint támogatná a termelésnövekedést és az innovációt az ágazaton belül.
Az új intézkedéscsomag három alappillérre épül:
A „Csipek Európáért” kezdeményezés megkönnyítené a tudás megosztását a blokkon belül, összekapcsolná a laboratóriumokat a gyártókkal, és áthidalná a kutatás, az innováció, valamint a termelés közti szakadékot. Erre az unió 3,3 milliárd eurónyi támogatást különített el, amit a tagállamok is kiegészítenének.
A második kezdeményezéssel az EU a beruházásokat növelné meg az ágazaton belül, amelyekkel a belföldi félvezetőgyártási kapacitást bővítenék ki. A bizottság által megszabott pénzügyi keret mellett a törvény megkönnyítené a csipöntödék számára, hogy banki hitelhez jussanak a gyártósorok fejlesztéséhez.
A harmadik pillér alapján egy koordinációs mechanizmus jönne létre a bizottság és a tagállamok között, hogy közösen biztosítsák az ellátási láncokat a félvezetők gyártásához, ellenőrizve a beszállítók eredetét, a keresletet és a lehetséges hiányokat.
A törvény révén az Európai Unió célja, hogy 2030-ra megduplázza a globális piaci részesedését, 20 százalékra.
Az Európai Csipalap is megkezdi tevékenységét, amelyet a frissen létrehozott Európai Félvezető-testület irányítana. Ez az intézmény a bizottság, a tagállamok és a csipipar szereplői közötti koordináció kulcsfontosságú platformja lesz.
Mik a félvezetők és miért megy értük a harc?A modern társadalmak nem léteznének félvezetők nélkül, így egyre több ország igyekszik kiépíteni saját gyártókapacitását, miközben az Egyesült Államok próbálja megakadályozni Pekinget abban, hogy hozzáférjen a legmodernebb csipekhez. |
Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke még a 2021-es, az unió helyzetéről szóló beszédében jelentette be először a félvezető-ágazatra vonatkozó közös európai stratégiát. Azóta a globális kereskedelem nehézségei és a geopolitikai feszültségek is azt erősítették, hogy Európának biztosítania kell a belföldi ágazatok kibővítését és védelmét.
A bizottság abban bízik, hogy az elfogadott intézkedések segíteni fogják a blokkot a 2030-as céljainak elérésében, elősegítve egy zöldebb, befogadóbb és digitális Európa létrejöttét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.