A gazdaságnak és a piacoknak a legnagyobb kockázatot a közel-keleti háború eszkalációja jelenti. A legrosszabb forgatókönyv egy olyan izraeli megtorlás, amely konfliktusba sodorja a zsidó államot Iránnal, s ennek során Teherán blokád alá venné a Hormuzi-szorost. Ezen halad keresztül a tengeren szállított kőolaj több mint egyharmada, így az energiahordozó ára az egekbe emelkedne – derül ki az LGT Crestone elemzéséből.
Mindez felfelé irányuló nyomást gyakorolna az inflációra, ami olyan kihívás lenne a központi bankoknak, amire aligha tudnának adekvát és hatásos választ adni. A jegybankok világszerte az irányadó kamatlábak emelésével igyekeznek úrrá lenne a pénzromláson, de ezt számtalan közgazdász bírálja, mivel lassítja a gazdaságot. Az 1973-as olajárrobbanás következtében akkor 6 százalékkal zsugorodott az amerikai gazdaság, és ez most sem lenne másképp.
Az elemzők a következő hetekben jelentős volatilitásra számítanak, amíg a piacok feldolgozzák az eseményeket, és mérlegelik a lehetséges következményeket. Mind felfelé, mind lefelé előfordulhat kilengés. A szigorú monetáris politika és a gyenge fogyasztói hangulat kombinációja már a recesszió kockázatára utal, így az energiahordozó árának elszabadulása tovább rontana a helyzeten.
A múltban a közel-keleti konfliktusoknak korlátozott hatásuk volt a világgazdaságra és piacokra. Az Izrael és a Hamász közötti háborúk viszonylag rövid időn belül lezárultak, most azonban fennáll az eszkaláció esélye. Ez több tényezővel is magyarázható: a palesztinok akár száz vagy még több túszt tartanak fogva, így Izrael a történetének legsúlyosabb túszválságával nézhet szembe.
Ráadásul katonákat, sőt katonatiszteket is foglyul ejtettek, amire évek óta nem volt példa. A támadás kiterjedtsége és hevessége miatt Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnök bosszút ígért, valamint a politikus közölte: hosszú háborúra számít.
Ha az izraeli hadsereg behatol a Gázai övezetbe, akkor valóban hosszú, véres harcok jöhetnek. Minél jobban elhúzódik a háború, annál nagyobb a valószínűsége, hogy Irán, a Hezbollah, esetleg az arab államok hadba lépnek.
Az LGT Crestone arra is felhívja a figyelmet, hogy az orosz–ukrán háború miatt már eleve kimerültek a nyugati lőszerkészletek. Mindez csökkenti a NATO képességét, hogy beavatkozzon máshol, például egy Távol-Keleten kirobbanó konfliktusban. Ezt felhasználhatja Oroszország, hogy elérje céljait Kelet-Európában, vagy éppen Kína, amely Tajvannal szemben élezheti a konfliktushelyzetet.
Váratlan irányt vett a bitcoin a palesztin–izraeli háború kirobbanása utánMegdőlni látszik az elemzők körében az elmúlt években közhellyé váló tézis, miszerint a bitcoin az aranyhoz, a dollárhoz vagy éppen a japán jenhez hasonlóan menekülőeszközzé válhat a nagyobb globális piaci bizonytalanságok idején. A legnagyobb kriptodeviza ugyanis eleinte gyakorlatilag semmilyen módon nem reagált, később pedig veszített értékéből a palesztin–izraeli háború kirobbanását követően. Kérdés, tekinthetünk-e rá ezek után is menekülőeszközként. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.