Az orosz kormány kész a következő napokban részlegesen feloldani a dízelexport-tilalmat – jelentette meg nem nevezett forrásokra hivatkozva a Kommerszant című napilap. Az értesülés szerint a könnyítés csak a vezetéken szállított üzemanyagra vonatkozik majd, és elképzelhető, hogy kvótát szabnak rá, hogy elkerüljék a nagykereskedelmi árak növekedését. A benzinre vonatkozó exporttilalom azonban egyelőre marad.
A dízel teszi ki az orosz feldolgozott olajtermék exportjának zömét – emlékeztetett a hírrel kapcsolatban a Reuters. Tavaly 4,817 millió tonna benzint és majdnem 35 millió tonna dízelt exportáltak orosz vállalatok. A tilalmat a kormányzat a belső piac stabilizálásával magyarázta, de elemzők szerint a valódi a cél az árak felverése. A gázolaj a világgazdaság egyik legfontosabb terméke, amelyet a mezőgazdaságban, a feldolgozóiparban és az építőiparban is használnak.
A Kommerszant beszámolója szerint Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes szerdán a szokásos heti egyeztetésen vitatja meg a tilalom esetleges enyhítését az olajipari vállalatok képviselőivel. Novak már a múlt héten jelezte, hogy kvótához köthetik az üzemanyagexportot, ha a szeptember 21-én bevezetett teljes kiviteli tilalom hatására nem csökkennek a belföldi árak.
Ez egyelőre nem tűnik problémának, mert
a benzin és a gázolaj ára folyamatosan esik,
a tilalom bevezetése óta a helyi tőzsdei jegyzésekben a benziné majdnem 10, a gázolajé pedig 23 százalékkal.
A Kommerszant szerint az orosz olajvezeték-monopóliummal rendelkező
Transznyefty tároló létesítményei szinte kimerültek, és a többletmennyiség átirányítása a hazai piacra technológiailag szinte lehetetlen.
Novak egyébként kedden még azt mondta, hogy a kormány nem határozta meg, pontosan meddig tart majd az üzemanyagexport tilalma.
Az elemzői várakozások eltérők azzal kapcsolatban, hogy meddig lesznek érvényben az intézkedések. A JPMorgan szerint néhány hétig, az októberi betakarítási szezon lezárultáig tarthat, míg az FGE Energy szerint az orosz benzinkészletek feltöltésére akár két hónapig is szükséges lehet.
Annak ellenére, hogy Oroszország a világ egyik legnagyobb olajtermelője, az elmúlt hónapokban benzin- és gázolajhiánytól szenvedett, mivel a magas exportárak miatt a finomítók számára előnyösebbé vált termékeik külföldön történő értékesítése – emlékeztetett a Reuters.
Az olaj világpiaci ára egyébként minimálisan csökkent szerda reggel a termelő országok (OPEC+) minisztereinek ülése előtt. A piac mérlegeli, minek lesz nagyobb hatása: a kínálat szűkösségének vagy a kereslet csökkenésének, amelyet a magas kamatlábak okozta gazdasági visszaesés okozhat.
A Brent ára 0,2 százalékkal, hordónként 90,74 dollárra esett, az Egyesült Államokban irányadó West Texas Intermediate (WTI) húsz centtel lett olcsóbb, hordónként 89,03 dolláron jegyezték. (Egy dollár 371,7 forint.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.