A fogyasztói árak októberben nem emelkedtek az előző hónaphoz képest az Egyesült Államokban, míg szeptemberben 0,4 százalék volt a havi növekedés; elemzők 0,1 százalékot vártak. A volatilis élelmiszeráraktól és energiaköltségektől megtisztított maginfláció 0,2 százalékkal bővült, az előző havi 0,3 százalék után – ez megegyezik a várakozásokkal.
Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai intézete, a Bureau of Labor Statistics csütörtökön nyilvánosságra hozott adatai szerint éves bázison a fogyasztói árak a várt 3,3 százalék helyett 3,2 százalékkal nőttek a szeptemberi 3,7 százalék után. A maginfláció éves összehasonlításban 4 százalékos lett az előző havi 4,1 százalék után; elemzők stagnálást prognosztizáltak.
A befektetők lélegzet-visszafojtva várták az adatot,
az infláció alakulásából próbálnak ugyanis következtetni arra, hogy a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve hogyan, vagy egyáltalán módosítja-e a kamatlábakat a jövőben.
Múlt csütörtökön Jerome Powell, a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve elnöke azt mondta, hogy „nem biztos” abban, hogy a Fed eleget tett az infláció kezelése érdekében, és azt sugallta, hogy további kamatemelésekre lehet szükség.
A Goldman Sachs azonban legfrissebb előrejelzésében úgy vélekedett, hogy bár a kamatemelések és a fiskális politika továbbra is terhelni fogja a legfejlettebb gazdaságok növekedését, ennek a „tehernek” a legrosszabb része már elmúlt. Az azonban nem valószínű, hogy a fejlett országok jegybankjai 2024 második féléve előtt megkezdik a kamatvágást, hacsak nem lesz gyengébb a gazdasági növekedés a prognosztizáltnál.
„A vártnál rosszabb inflációs jelentés megkérdőjelezheti a befektetők hitét, hogy a Fed befejezte a kamatemelést, a jobb viszont egyelőre megszilárdíthatja ezeket a várakozásokat” – mondta a CNBC-nek Bill Merz, a U.S. Bank Asset Management tőkepiaci kutatási vezetője.
Matt Stucky, a Northwestern Mutual Wealth Management Company részvényekért felelős vezető portfóliómenedzsere is azt emelte ki a Reutersnek, hogy a munkaerőpiaccal együtt az inflációs mutató az, ami mozgatja a piacokat.
A piac azt várja, hogy a Fed befejezte a kamatemeléseket, és ahhoz, hogy ez igaz legyen, folyamatos előrelépésre van szükség az inflációs fronton, a munkaerőpiac lehűlésével együtt
– tette hozzá.
Utóbbinak mutatkoznak már a jelei, októberben a vártnál húszezerrel kevesebb, 150 ezer munkahelyet teremtettek az Egyesült Államokban, a munkanélküliek aránya pedig a szeptemberi 3,8-ról 3,9 százalékra emelkedett.
Az amerikai infláció számunkra is fontos, mivel ha magas marad, vagyis nem csökken a kamatszint az Egyesült Államokban, a definíció szerint rossz a nagyobb kockázatú feltörekvő piaci devizáknak, így a forintnak is. A nagyobb kockázatmentes hozamot kínáló amerikai eszközökbe áramlik ugyanis a pénz a magasabb kockázatú feltörekvőktől, például a középkelet-európaiaktól, ami a dollár erősödéséhez és a utóbbiak devizáinak gyengüléséhez vezet.
Az inflációs adat nyilvánosságra hozatala előtt igen minimális pluszban voltak a vezető New York-i tőzsdeindexek a határidős jegyzésekben, utána azonban a Dow Jones azonnal háromszáz pontot emelkedett. A tízéves állampapír hozama pedig 4,5 százalék alá esett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.