Több mint 20 ezer baromfit kellett elaltatni egy közép-horvátországi farmon, miután a létesítményben több állatot is megfertőzött a madárinfluenza. A vírust feltehetően a környező országokból hozták be a költöző madarak a farmra, ezért az illetékes minisztérium járványvédelmi intézkedéseket hozott a fertőzés feltartóztatására.
Ezek értelmében az összes baromfitenyésztő köteles zárt helyen tartani az állatait és minden állat elhullását jelenteni kell a helyi állatorvosnak. Ha egy telepen észlelik a vírust, akkor a tulajdonos azonnal köteles elaltatni a farm teljes baromfiállományát.
A fertőzés a lehető legrosszabbkor ütötte fel a fejét Horvátországban, ahol a nyár közepén az afrikai sertéspestis is megjelent. Az emberre ártalmatlan, de a disznók esetében szinte 100 százalékban halálos kór villámgyorsan elterjedt az ország keleti részén.
A járvány megfékezésére a kormány kényszerintézkedéseket hozott, amelyek keretein belül
már csaknem 30 ezer sertést kellett elaltatni, és több mint 50 ezer állat kényszervágására került sor.
Ez óriási csapás volt a horvát állattenyésztőknek, hiszen a legtöbbjük kénytelen volt a teljes állatállományának a felszámolására.
Az elaltatott állatok után a horvát kormány sertések és baromfik esetében is fizet kártérítést, ez viszont a gazdák szerint nem elegendő. Az összeg ugyanis darabszámban van meghatározva, az iparágban viszont általában súly alapján értékesítenek a tenyésztők.
A másik probléma pedig az, hogy bár kapnak pénzt, de a fertőzött farmok egy évig karanténba kerülnek és azokon odáig nem folyhat munka. Az így kiesett bevételt azonban nem kárpótolja senki. A horvát gazdák ezért hónapok óta rendszeresen tüntetéseket szerveznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.