A heti közel két tucat kamatdöntő ülésből ötöt a világ vezető jegybankjai jegyeznek. Kedden reggel a japán és az ausztrál jegybankárok nyitották a sort. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szerdán következik, majd csütörtökön a Svájci Nemzeti Bank és a Bank of England monetáris tanácsa ül össze. Mindeközben az európai spekulációk sem nyugszanak, mert még a Wall Street is arra számít, hogy az EKB nemcsak kielőzi a Fedet, de nagyobbat is vág, ha egyszer elszánja magát.
A nap hősei egyértelműen a tokiói jegybankárok, akik a világon utolsóként szüntették meg
az eddig szamuráj konoksággal fenntartott negatív kamatot.
Bár nem hivatalos kamatemelésre már tavaly is láttunk példát, de a rövid kamat célsávját csak most emelték 0–0,1 százalék közé. A szigetországban 2007 óta nem volt példa kamatemelésre, és nyolc éve rekedt negatív tartományban az irányadó ráta, nem véletlen, hogy most gyorstalpalókon készítik fel a bankárokat az új helyzetre. Szintén keddi hír, hogy a várakozásoknak megfelelően 4,35 százalékon tartotta a kamatot az ausztrál jegybank.
A legnagyobb várakozás most az amerikai jegybank (Fed) szerdai döntését kíséri. Ezt tükrözik a közép-európai devizák piacai is, ahol a kereskedők lényegében kivárnak, vagy már a Fed-ülésre pozicionálják magukat. A kamatcsökkentési priódus kezdetével kapcsolatos bizonytalansággal magyarázzák a Millenium Bank elemzői a dollár erősödését és az amerikai kötvényhozamok emelkedését, ami a zloty és a térségi devizák, köztük a forint gyengülésében csapódik le.
Ezt támasztja alá Jim Bianco, a Bianco Research elnökének véleménye, szerinte túl erős az amerikai gazdaság, s túl magas az infláció, ezért júniusban még nem tudja megkezdeni a Fed a kamatvágási ciklust, az első lépés az év végére tolódhat.
Szerdán
a Fed a piaci várakozások szerint szinte biztosan változatlanul hagyja a kamatokat.
Ezért a befektetők valójában arra figyelnek, hogy mit üzennek az amerikai jegybankárok a kamatvágás várható startjáról. Bár az amerikai piacok hónapok óta egyre jobban hisznek az úgynevezett puha landolásban, vagyis abban, hogy a Fed anélkül szorítja le az inflációt, hogy közben recesszióba taszítaná az amerikai gazdaságot.
Ám a kamatcsökkentések elhalasztásával egyre nagyobb kockázatot vállalnak a monetáris döntéshozók, s könnyen
előfordulhat, hogy az utolsó szakaszon csapják földhöz az amerikai gazdaságot.
Feltűnő, hogy a határidős kontraktusok most 57 százalékos valószínűséget mutatnak a Fed júniusi kamatvágására, míg egy héttel korábban 71 százalékon állt ez a piaci „barométer”. A befektetők azért figyelik a kamatcsökkentések startjelét, mert egy csökkenő periódusban a pénz olcsóbbá válna, ami ösztönözné a befektetéseket és a hitelfelvételt, s csökkentené egy negatív láncreakció kockázatát a hitel- és/vagy ingatlanpiacon.
Két forgatókönyv között választhatnak az amerikai jegybankárok. Ha a keresleti oldal erősebb és az infláció ragadósabb a vártnál, akkor a Fed elhalaszthatja a kamatcsökkentéseket. Ellenben ha a kereslet és a munkaerő-felvétel a vártnál jobban gyengül, akkor a Fednek bőven van mozgástere a kamatcsökkentésre. Ám ez esetben valószínűleg nem lesz képes elég gyorsan lépni ahhoz, hogy megelőzze a recessziót. És máris előállt a kemény landolás. Ráadásul újabban kevesebb teret kap az a tavaly bedobott historikus tapasztalat, hogy a Fednek még sosem sikerült a puha landolás, ha az infláció komolyabban túlnyúlt a jegybanki célokon. Arról nem is szólva, hogy a legutóbbi négy gazdasági expanzió átlagosan 8,6 évig tartott az Egyesült Államokban, vagyis sanszos, hogy a puha landolás sem jelentene többet, mint a recesszió elhalasztását kábé négy évvel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.