Kína idén is a tavalyival megegyező mértékben, 7,2 százalékkal, 1670 milliárd jüanra emeli a védelmi kiadásokat, amelyek több mint a duplájukra nőttek Hszi Csin-ping elnök hivatali ideje alatt. Élesedett a hangnem is Tajvannal szemben, szó sincs már „békés egyesítésről”. (Egy jüan 50,7 forint.)
Hivatalos adatok szerint a kínai védelmi költségvetés 2019-ben 7,5, 2020-ban 6,6, 2021-ben pedig 6,8 százalékkal nőtt, ezt követi a 7,2 százalékos ugrás tavaly és az idén. Ez jelentősen meghaladja a GDP tavalyi és idén célul kitűzött öt százalékos növekedését, utóbbit ráadásul nehéz is lesz elérni, mivel magasabb a bázis. A folyamatos növekedést jól illusztrálja, hogy 2013-ban, Hszi hatalomra kerülésekor 720 milliárd jüant fordítottak a hadseregre,
és a védelmi kiadások egymást követő harmincadik évben emelkednek
a londoni székhelyű International Institute for Strategic Studies (IISS) szerint. Ezzel Kína nem csak a gazdaságát, hanem a katonai kiadásokat tekintve is a második a világon az Egyesült Államok mögött, amely az idén 886 milliárd dollárt költ erre a célra. (Egy dollár 7,2 jüan, az idei kínai védelmi kiadások értéke 230,6 milliárd dollár). Nem hivatalos becslések szerint azonban a kínai kiadások valójában magasabbak lehetnek a hivatalosan közölt számoknál – emlékeztetett a CNBC.
Hszi azt a célt tűzte ki, hogy a kínai hadsereg 2027-re „világklasszis erő” legyen, kérdéses azonban, hogy ezt mennyire hátráltatja az elnök korrupció elleni harca, amelynek tavaly több tábornok és elődje után maga Li Sang-fu védelmi miniszter is áldozatul esett. A korrupció és a tisztogatás a hadseregben és a védelmi iparban olyan széles körű volt, hogy a Bloomberg tudósítása szerint amerikai illetékesek úgy vélik, Hszi emiatt kénytelen módosítani a tervein, és nem fog belevágni nagyszabású katonai akcióba a következő években.
A hajók számát tekintve mindenesetre már most Kínáé a világ legnagyobb haditengerészete,
Oroszország és az Egyesült Államok mellett az egyetlen ország a világon, amelyik ötödik generációs vadászgépeket gyárt.
Washingtoni források szerint emellett „lélegzetelállító ütemben” fejleszti űrbeli katonai képességeit is.
A kormány eltökélt abban, hogy a hadsereget harcra kész állapotba hozza – hangsúlyozta Li Csiang miniszterelnök kedden, a parlamenti ülésszak megnyitóján. „A fegyveres erők megerősítik a teljes körű katonai kiképzést és a harckészültséget, és határozottan megvédik a nemzeti szuverenitást, a biztonságot és a fejlesztési érdekeket” – jelentette ki. Elemzők kiemelték, hogy beszédében már nem tett említést Kína és Tajvan békés egyesítéséről.
A Tajvan körüli feszültség jelentősen élesedett az elmúlt években, és a sziget változatlanul fontos szempont a kínai védelmi kiadások szempontjából – emlékeztetett a Reutersnek Li Ming-csiang, a szingapúri Rajaratnam School of International Studies (RSIS) kutatója.
Kína megmutatja, hogy a következő évtizedben olyan szintre tudja fejleszteni a hadseregét, hogy az készen álljon megnyerni egy háborút, ha rászorítják arra
– vélekedett. Ez a háború nyilvánvalóan a Tajvan elleni lenne, amely azonban a világ számára olyan nagy költséggel járna, hogy még a fennálló helyzettel elégedetleneknek is rengeteg okuk van arra, hogy ne kockáztassák meg. A 10 ezer milliárd dolláros költség mellett eltörpülne az orosz–ukrán háború, a koronavírus-járvány és a globális pénzügyi válság okozta csapás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.