Az energetikai szektor metánkibocsátása tavaly is rekordközeli szinten maradt, annak ellenére, hogy az olaj- és a gázipar egy sor kötelezettséget vállalt az infrastruktúra javítására és a szivárgások csökkentésére – derült ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerdán nyilvánosságra hozott jelentéséből.
A szervezet azonban optimista azt illetően, hogy az új műholdak segítenek javítani a monitorozást és az átláthatóságot, könnyebbé teszik a metánszivárgások felderítését. A metán nagyon erős üvegházhatású gáz, az ipari forradalom kezdete óta a globális hőmérséklet-emelkedés mintegy harmadáért felelős, az emberi tevékenységekből származó kibocsátások második legnagyobb forrása pedig az energiaágazat.
A fosszilis energiaforrások kitermeléséből származó kibocsátás elfogadhatatlanul magas
– hangsúlyozta a Reuters tudósítása szerint Tim Gould, az IEA vezető energetikai közgazdásza, aki azonban úgy véli, hogy 2024 az új műholdaknak köszönhetően „fordulópont” lehet.
Az IEA évente összeállított Global Methane Tracker felmérése szerint a fosszilis energia kitermelése és felhasználása miatt 2023-ban csaknem 120 millió tonna metán került a légkörbe, ami némi növekedés az előző évhez képest, de nagyjából folyamatos szinten maradt 2019 óta. Bioenergia-forrásokból, például a biomassza felhasználásából pedig mintegy tízmillió tonna metán szabadult fel.
A jelentés szerint azonban a szivárgó fosszilis tüzelőanyag-infrastruktúrából származó nagy metánfelhők 2023-ban 50 százalékkal megugrottak 2022-hez képest. Az egyik szuperkibocsátó esemény, amelyet műholdak észleltek, egy
több mint 200 napig tartó kútkitörés volt Kazahsztánban.
Az ENSZ tavalyi dubaji éghajlat-változási csúcstalálkozóján közel 200 ország állapodott meg a metánkibocsátás gyors és jelentős csökkentéséről, csatlakozva ezzel 150 országhoz, amelyek korábban vállaltak kötelezettséget arra, hogy az évtized végéig a 2020-as szinthez képest legalább 30 százalékkal csökkentik a globális metánkibocsátást. Hasonló ígéretet tett többtucatnyi olajipari vállalat is.
Ennek ellenére az országok és a vállalatok még mindig jóval kevesebb metánkibocsátást jelentenek, mint amennyit az IEA becsül. Ezt a rést tudják szűkíteni a műholdak, amelyek közül a hónap elején állítottak pályára egyet. Az új MethaneSAT sokkal részletesebb és szélesebb látómezővel rendelkezik majd, mint a korábbiak, például az Európai Űrügynökség műholdjai.
Az IEA a metánkibocsátás fő forrásaként az Egyesült Államokat, Oroszországot és Kínát nevezte meg. Fatih Birol, a szervezet főigazgatója hangsúlyozta, hogy a globális felmelegedés korlátozásához 2030-ig 75 százalékkal csökkenteni kell a metánkibocsátást, és ehhez a legfontosabb feladat a dubaji klímakonferencián tett kötelezettségvállalások átültetése a gyakorlatba. Ezzel önmagában a felére lehetne csökkenteni a metánkibocsátást 2030-ig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.