Csökkentette a német gazdaság idei bővüléséről szóló prognózisát az Ifo gazdaságkutató intézet: januárban még 0,7 százalékos növekedést jósolt, ám mostanra már csak 0,2 százalékost vár.
Az Io ráadásul decemberben még 0,9 százalékos növekedési ütemet valószínűsített. Timo Wollmershauser, az Ifo gazdaságkutatási igazgatója az előrejelzéshez fűzött kommentárjában megjegyezte, hogy
a fogyasztás visszafogottsága, a magas kamatok, az áremelések, valamint a kormány megszorító intézkedései és a gyenge globális gazdaság is visszafogja a német növekedést.
A gazdaságkutató a jövő évvel kapcsolatban optimistább lett, és a GDP-növekedés ütemét a következő évre 1,5 százalékosra várja, szemben a januárban jósolt 1,2 százalékkal. A müncheni szervezet jelentése szerint a német gazdaság recesszióba került a 2023–24-es téli fél évben, különösen az ipar fellendülése várat magára.
Mint írják, a német gazdaság megbénult, a többi nagyobb európai országhoz képest Németország érezhetően le van maradva, hiszen
máshol nemcsak jobb a gazdasági hangulat és kisebb a bizonytalanság, hanem a vonatkozó mutatók is fokozatos javulást jeleznek 2023 ősze óta.
Németországban ezzel szemben a tavalyi nyári fél évben stagnált a gazdasági teljesítmény, 2023 utolsó negyedévében pedig 0,3 százalékkal csökkent. Különösen az iparban és az építőiparban esett vissza erőteljesen a hozzáadott érték. Ennek oka az Ifo szerint a rendeléshiány, a decemberi havas időjárás, valamint a betegszabadságok rendkívül magas száma volt.
Egyedül a lakossági fogyasztás támogatta a gazdaság teljesítményét, miután az infláció az utóbbi egy évben jelentősen mérséklődött, és februárban 2021 júniusa óta a legalacsonyabb szintre, 2,5 százalékra csökkent, miközben azonban a jövedelmek gyors ütemben emelkednek.
Mint ismert, a szövetségi alkotmánybíróság 2023 novemberében alkotmányellenesnek és semmisnek nyilvánította, hogy a klíma- és átalakítási alapot a koronavírus-járvány leküzdésére fel nem használt hitelengedélyekből töltsék fel. Mindez pedig Wollmershauser szerint több terhet, illetve kevesebb tehermentesítést jelent a vállalatok és a háztartások számára, ami csökkenő kormányzati kiadásokkal párosul.
Az Ifo prognózisa szerint idén Németországban 2,3 százalékos fogyasztói áremelkedés várható a tavalyi 5,9 százalék után, míg 2025-re 1,6 százalékra mérséklődhet az infláció. Mindeközben pedig arra is számítanak, hogy a foglalkoztatottak száma a tavalyi 45,9 millióról idén 46,1 millióra emelkedik, jövőre pedig rekordmagas szintre, 46,2 millióra nő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.