Az Európai Unió és a Fülöp-szigetek hétfőn bejelentette, hogy újrakezdik a szabadkereskedelmi tárgyalásokat. Brüsszel ki akarja használni, hogy Ázsia gazdasága fejlődik a leggyorsabb ütemben a világon, és biztosítani próbálja a hozzáférést kritikus fontosságú alapanyagokhoz.
A kétoldalú egyeztetések 2017-ben feneklettek meg, mert az EU-t aggasztották az akkori elnök, Rodrigo Duterte kormányzatának emberijog-sértései. Azóta azonban új államfő, Ferdinand Bongbong Marcos vette át a hatalmat Manilában – emlékeztetett a hírről beszámolva a Reuters.
A 27-ek üdvözlik az új manilai kormány bevezette pozitív változásokat, de bátorítják az emberi és munkavállalói jogok biztosításának további erősítését – hangsúlyozta Valdis Dombrovskis kereskedelmi biztos.
Az EU a Fülöp-szigetek negyedik legnagyobb kereskedelmi partnere,
a kétoldalú áruforgalom 2022-ben elérte a 18,4 milliárd eurót, a szolgáltatóipari pedig egy évvel korábban a 4,7 milliárdot. (Egy euró 395,3 forint.) A szabadkereskedelmi megállapodás eredményeként a forgalom hatmilliárd euróval növekedhet a biztos szerint.
Délkelet-Ázsia kiemelkedő szerepet foglal el, az EU már kötött hasonló egyezményt Szingapúrral és Vietnámmal, és tárgyalásokat folytat Indonéziával és Thaifölddel is. A Fülöp-szigetek esetében olyan kulcsfontosságú alapanyagokhoz juthatna hozzá, mint a nikkel, réz és krómvasérc, amelyek szükségesek a zöldátalakuláshoz, és amelyeket jelenleg túlnyomó részben Kínából szerez be.
Manila viszont abban reménykedik, hogy az uniós vállalatok tőkével és know-how-val járulnak majd hozzá ezeknek az ásványkincseknek a belföldi feldolgozásához– hangsúlyozta Brüsszelben Alfredo Pascual, a Fülöp-szigetek kereskedelmi megbízottja.
A Fülöp-szigetek már részesül az EU fejlődő országoknak szánt vámmentes GSP+ rendszerének előnyeiből, de az ország célja magasabb jövedelmi státuszba emelkedni, amikor ez a rendszer már nem lenne alkalmazható. „Szeretnénk, ha a GSP+ előnyeit és még többet is élvezhetnénk” – mondta ezzel kapcsolatban Pascual.
A Fülöp-szigeteki termékek mintegy kétharmada – köztük a kókuszolaj, a porszívók, a tonhal és az ananász – jelenleg is vámmentesen érkezik az EU-ba.
A szabadkereskedelmi megállapodás lehetővé tenné a tengeri moszatok, a dohány, a fa és a dísznövények exportját – mondta Pascual.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.