A német szénbányák 184-szer több metánt bocsátanak ki, mint amennyit az ország az ENSZ-nek jelent – derült ki a független energetikai kutatóintézet, az Ember jelentéséből. Ez annak ellenére így van, hogy Berlin ígéretet tett arra, hogy az évtized végére segít 30 százalékkal csökkenteni ennek a veszélyes üvegházhatású gáznak a globális kibocsátását.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) egy hónapja figyelmeztetett, hogy az energiaszektor miatt tavaly is rekordközeli mennyiségben került metán a légkörbe, az országok és a vállalatok azonban a valósnál, sőt, még az IEA által becsültnél is jóval kevesebbet jelentenek be.
Az Ember szakértői a szén gáztartalma és a kifejtés mélysége alapján becsülték meg a németországi bányák metánkibocsátását, a különbség pedig abból adódik, hogy a németek egy bányavállalat 1989-ben végzett kutatása alapján egyszerűen felszorozzák 0,015-del a lignitbányákban kitermelt szén tonnáját, hogy megkapják ezt az értéket.
Azt az Ember szakértőinek
nem sikerült kideríteniük, hogy pontosan mekkora a német lignit metántartalma,
mert erről nem közölnek adatokat, ezért a hasonló minőségű lengyel barnaszén alapján számoltak. A németek vitatják az eredményt, mert szerintük az Ember a modellt az amerikai antracitra dolgozta ki, ami a legtisztább és legnagyobb fűtőértékű kőszén, a lignit viszont porózusabb, és nem rejt magában annyi metánt.
A kutatóintézet műholdas felvételeket is használt, amelyek több bánya esetében mutattak ki metánfelhőt, a legmagasabb koncentrációban az RWE és a Lausitz Energie Bergbau (Leag) egy-egy üzeme fölött.
A kutatók becslései más országok esetében is eltérnek a bevallottól. A világ legnagyobb széntermelői közül a harmadik helyen álló Indonézia kibocsátása ezek alapján hat-hétszer, Ausztráliáé 80 százalékkal nagyobb a valóságosnál.
Az első helyen álló Kína ráadásul 2014, a második India 2016 óta nem is közli az adatot.
Ha az Ember elemzése pontos, akkor ez azt jelenti, hogy a német metánkibocsátás 14 százalékkal nőtt, ahelyett, hogy csökkent volna. Az azonban szinte biztos, hogy a jelentett adatok nem felelnek meg a valóságnak, mert a műholdas felvételek szerint az ország szénbányáinak metánkibocsátása 78-szor nagyobb a bevallottnál, és az IEA más módszerek szerinti becslése szerint is 28-szoros.
Németországban az energiaválság miatt lelassult a széntüzelésű hőerőművek bezárásának a folyamata, de folytatódik: március végéig a DPA jelentése szerint hét lignittüzelésűt és nyolc kisebb, feketeszén-tüzelésűt állítottak le, összesen 4,4 gigawattos kapacitással.
A gázhiány elkerülése érdekében 2022-ben és 2023-ban ideiglenesen ismét működésbe helyeztek több, korábban leállított erőművet, másoknak pedig az élettartamát hosszabbították meg. Ez azt jelenti, hogy nőtt tavaly Európa legnagyobb, ám recesszióba süllyedt gazdaságának szén-dioxid-kibocsátása, de egyelőre nem tudni, hogy mennyivel. A berlini gazdasági minisztériumnak kell ezt megvizsgálnia, és
júniusig javaslatokat kell tennie, miképpen ellensúlyozza ezt a többletet.
A metán felelős a globális felmelegedés 30 százalékáért, a szén-dioxid után a második helyen áll az éghajlatváltozáshoz való hozzájárulása alapján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.